Devlet parası yaklaşımı çerçevesinde kripto varlıklar ve para kavramı üzerine bir inceleme
An analysis of crypto assets and the concept of money within the framework of state money approach
- Tez No: 934117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ekim 2008'de,“P2P Foundation”olarak bilinen, organize sosyal ağlar oluşturmayı ve kolaylaştırmayı amaçlayan bir platformda, Satoshi Nakamoto adında kimliği bilinmeyen bir kişi, yalnızca iki taraf arasında, herhangi bir üçüncü taraf aracı olmadan çalışan tamamen otonom bir para transfer sistemi üzerinde çalıştığını duyurdu. Nakamoto'nun gerçekleştirdiği şey sadece önceki denemelerden yararlanmakla sınırlı kalmadı; aynı zamanda bu yeni sistemi desteklemek için“Blok zincir”adını verdiği yenilikçi bir protokol geliştirdi. Bu teknoloji, geleneksel bankacılıktaki aracıların yerini alarak, iki kişi arasında güvenilir bir şekilde dijital para transferine olanak tanıyan bir otomatik bankacılık sistemi olarak tasarlandı. Bitcoin'in bu şekilde ortaya çıkışı, ekonomik ve teknolojik tarihte önemli bir dönüm noktası oldu. Bu gelişme, 2008 küresel finansal krizinin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti. Bu kriz, devletlerin ekonomik ve sosyal yapılarını sarstı; hükümetler iflas eden finansal kurumlara destek sağlarken bireyleri iş kaybı, ev kaybı gibi ağır sonuçlarla baş başa bıraktı. Bu bağlamda, geleneksel finansal sistemlere alternatif arayışı daha da önem kazandı ve yaratıcı, güvenilir ve yaygın bir şekilde kabul görebilecek yeni yolların araştırılması teşvik edildi. Blok zincir teknolojisi, Kripto Birimler temelini oluşturarak, müdahale edilemez ve şeffaf bir genel kayıt sistemi sunmaktadır. Bu sistem, finansal işlemleri merkezi olmayan bir yapıda güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye olanak tanımaktadır. Bitcoin'in yanı sıra, bu teknoloji daha sonra akıllı sözleşmeler gibi uygulamalarla genişlemiş ve merkezi olmayan finans (DeFi) ile değiştirilemez tokenler (NFT) gibi yenilikçi alanlarda yeni fırsatlar yaratmıştır. Bu çalışmada, Kripto Birimler yalnızca finansal varlıklar olarak değil, aynı zamanda yeni bir ekonomik ve teknolojik model olarak ele almaktadır. Kripto Birimler ekonomik işlevleri ve geleneksel paraların ihtiyaçlarını karşılama yetenekleri derinlemesine analiz edilmiştir. Tezde ayrıca, Kripto Birimler merkez bankaları tarafından çıkarılan geleneksel paralardan farklılıkları ve Bitcoin gibi dijital varlıkların geleneksel anlamda bir para birimine dönüşme potansiyeli olup olmadığı tartışılmaktadır. Tezin ilk bölümünde para teorik olarak tanımlanmış, zaman içinde nasıl evrim geçirdiği, türleri ve işlevleri anlatılmıştır. İkinci bölümde blok zinciri kavramı, kökenleri, çalışma mekanizması, türleri, olumlu ve olumsuz yönleri ile sanal para birimleri ele alınmış ve örnek olarak Bitcoin ve Ethereum tanıtılmıştır. Bu çalışmada, kripto birimlerin gerçek anlamda para olarak kabul edilip edilemeyeceği, yani ABD doları ve Türk lirası özelliklerine sahip olup olmadığı ve Bitcoin veya başka herhangi bir kripto biriminin bireyler tarafından resmi bir şekilde kullanılabilecek para olarak kabul edilip edilemeyeceği analiz edilmektedir. Çalışmanın sonuçları, bu birimlerin, ülkeler bireyler tarafından vergi yükümlülüklerinin ödenmesinde kabul etmediği, aksine bazı ülkelerde kullanımına vergi getirildiği sürece, para değil, bir değer deposu olduğunu ve merkez bankasından çıkarılma, yasal koşullar ve tüm bireyler tarafından kabul edilme gibi para özelliklerine sahip olmadığını ortaya çıkarmaktadır
Özet (Çeviri)
In October 2008, on a platform known as“P2P Foundation,”which aims to create and facilitate organized social networks, an unidentified individual named Satoshi Nakamoto announced that he was working on a fully autonomous money transfer system operating solely between two parties without the involvement of a third-party intermediary. What Nakamoto achieved was not only limited to leveraging previous attempts but also involved developing an innovative protocol called“ Blockchain ”to support this new system. This technology was designed as an automated banking system for digital currency, enabling secure digital money transfers between two individuals, thereby replacing intermediaries in traditional banking. The emergence of Bitcoin in this way marked a significant turning point in economic and technological history. This development occurred during a period marked by the 2008 global financial crisis, which disrupted the economic and social structures of states. Governments provided support to bankrupt financial institutions while leaving individuals to face severe consequences such as job losses and home foreclosures. In this context, the search for alternatives to traditional financial systems gained importance, encouraging the exploration of new, creative, trustworthy, and widely accepted methods. Blockchain technology forms the foundation of digital currencies by offering an immutable and transparent public ledger system. This system enables financial transactions to be conducted securely in a decentralized manner. In addition to Bitcoin, this technology later expanded to include applications such as smart contracts, creating new opportunities in innovative fields like decentralized finance (DeFi) and non-fungible tokens (NFTs). This study examines cryptocurrencies not only as financial assets but also as a new economic and technological model. The economic functions of cryptocurrencies and their ability to meet the needs of traditional currencies have been analyzed in depth. The thesis also discusses the distinctions between cryptocurrencies and traditional currencies issued by central banks and whether digital assets like Bitcoin have the potential to transform into a conventional currency in the true sense. In the first chapter of the thesis, money is defined theoretically, detailing its evolution over time, types, and functions. The second chapter addresses the concept of Blockchain, its origins, operational mechanism, types, advantages, disadvantages, and virtual currencies, with Bitcoin and Ethereum presented as examples. The study analyzes whether cryptocurrencies can be considered genuine money—possessing the characteristics of currencies like the U.S. dollar or the Turkish lira—and whether Bitcoin or any other cryptocurrency can be officially accepted as money for use by individuals. The results of the study reveal that as long as these units are not accepted by countries or individuals for paying tax obligations, and instead are subject to taxation in some nations, they cannot be considered money but rather a store of value. Furthermore, they lack the characteristics of money, such as issuance by central banks, compliance with legal conditions, and universal acceptance by all individuals.