Ahmed b. Muhammed el-Mağnîsâvî'nin izhâru'l-me'ânî fî Şerhi Hırzi'l-emânî adlı eseri (İnceleme-metin)
The book 'Ith'har Al'ma'aani fi Sha'rh Hi'rz Al'a'mani' for Ahmad Ibn Muhammad al-Mughnisawi (Study and investigation)
  1. Tez No: 934120
  2. Yazar: ZEYNEP PEKER ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATİLLA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Osmanlı dönemi âlimlerinden Ahmed b. Muhammed el-Mağnîsâvî'ye nispet edilen İzhâru'l-me'ânî fî Şerhi Hırzi'l-emânî adlı eser, yedi kıraatle ilgili telif edilen İmam Şâtıbî'nin Hırzü'l-emânî ve vechü't-tehânî isimli manzumesinin şerhlerindendir. Manzumenin başlıklarını takip ederek beyitlere ekseriyetle i'rab yaparak başlayan müellif, her beyti bütün veya kelime kelime şeklinde şerh etmiş, cümlelerin genel manalarını zikrederek kıraate ilişkin meseleleri açıklamıştır. İzhâru'l-me'ânî şerhinin günümüzde üç nüshası mevcuttur. Nüshalar, Süleymaniye, Bursa İnebey Yazma Eser ve Manisa İl Halk Kütüphanelerindedir. Her üç nüshanın son kısımlarında eserlerin tamamlandığına dair ifadeler bulunmaktadır. Bu arada Süleymaniye ve Bursa nüshalarında Manisa nüshasından daha fazla beyit şerh edilmesine rağmen nüshaların nakıs oldukları, manzumenin farklı beyitlerinde sona erdikleri ve manzumenin tamamını kapsamadıkları görülmüştür. Bu çalışma iki bölümden müteşekkildir. Bunlardan birincisinde eserin müellifi Mağnîsâvî'den, eserin ismi, müellife nispeti, ihtiva ettiği konular ve müellifin istifade ettiği kaynaklardan bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise İzhâru'l-me'ânî şerhinin mevcut nüshalarının tanıtımı, tahkik yöntemi ve tahkikli metin yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The book“Ith'har Al'ma'aani fi Sha'rh Hi'rz Al'a'mani”which is attributed to Ahmad ibn Muhammad Al-mughnisawi, one of the scholars of the Ottoman era, is one of the explanations of the poem“Ha'rz Al'ma'aani wa Wa'jh Al'ta'hani”the seven modes of recitation of Imam Al-shatibi, in which the commentator followed the parts of the poem, starting mostly by grammatical analysis of poetic verses, then explaining them wholesale, sometimes word by word, clarifying the meanings of poetic verses while mentioning the issues of the recitations stated therin. There are three manuscript of this book, one of which is in the Sulaymaniyah library, the second is in the Inebey Manuscript Library in Bursa, and the third one is in the Manisa Public Library. Each of these manuscript was finished with a phrase indicates the completion of the book, but the number of the poetic verses in the Sulaymaniyah and Bursa versions is more than the number of verses in the Manisa version, Although the number of poetic verses varies annotated in the three versions, not all of them included the entire poem. This dissertation consists of two chapters, the first chapter is about Al-mughnisawi the author of the book, the name of the book, its attribution to its author, its subjects, and the author's references in it. The second chapter contains an introduction to the manuscripts of the book, The method used in the investigation and the text of the investigated book.