The effects of immigrants to countries by political and economical ways
Göçün İktisadi ve Siyasi Etkileri
  1. Tez No: 934137
  2. Yazar: YÜCEL CAN UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. EDOARDO GRİLLO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Università degli Studi di Padova
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, mevcut göç sorununun, hem göç alan hem de göç veren ülkeler için yarattığı zorlukları ve sonuçlarını irdeleyerek kapsamlı bir analizini sunmaktır. Bu çalışma, göçün karmaşık doğasını ve ekonomik değişimler, sosyal entegrasyon zorlukları ve yerel, ulusal ve küresel seviyede siyasi etkileri gibi geniş kapsamlı sonuçlarını inceleyerek mevcut bilgi birikimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Tez ilk olarak günümüzdeki göç sorununun geçmişini ve kapsamını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, günümüzdeki göçün tarihsel bağlamını ve belirgin özelliklerini dikkate alarak bu meselenin doğasında bulunan kompleks konuları anlamaya yönelik bir temel tesis etmeye çaba göstermektedir. Tez ayrıca göçün etrafındaki siyasi ve politik zorlukları kabul ederek, meselenin ihtilaf çıkaran niteliğini ve resmi beyanları ve politika kararlarını şekillendiren rekabetçi menfaatleri ve ideolojileri ele almaktadır. Bu araştırma, bu zorlukları irdelemek suretiyle insan odaklı kaygılar, iktisadi konular, ulusal güvenlik ve sosyal kaynaşma arasında ortak noktada buluşan kanıta dayalı politika tavsiyesinde bulunmayı ve politika yapanlara bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bu tez, mevcut göç sorunu, yarattığı zorluklar ve sonuçları hakkında kapsamlı bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu tez, konuyla ilgili literatürün kapsamlı bir analizini ve bazı vaka çalışmalarının ayrıntılı bir analizini yapmak suretiyle göçün ülkeleri ekonomik ve politik açıdan nasıl etkilediği sorusuna bir cevap vermeyi istemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to provide a comprehensive analysis of the current immigration problem, examining its complexities and implications for both host and sending countries. This work aims at contributing to the existing body of knowledge by delving into the multifaceted nature of immigration and its far-reaching consequences, such as economic shifts, social integration challenges, and policy implications at local, national, and global levels. First, the thesis intends to explore the background and scope of the contemporary immigration problem. By acknowledging the historical context and recognizing the distinctive characteristics of present-day immigration, the research seeks to establish a foundation for understanding the complexities inherent in this issue. Furthermore, the thesis acknowledges the political and policy challenges surrounding immigration. It recognizes the divisive nature of the issue and the competing interests and ideologies that shape public discourse and policy decisions. By examining these challenges, the research aims at informing policymakers and proposing evidence-based policy recommendations that strike a balance between humanitarian concerns, economic considerations, national security, and social cohesion. Overall, the purpose of this thesis is to provide a comprehensive understanding of the current immigration problem, its complexities, and its implications. By conducting a thorough analysis of the relevant literature, and a detailed analysis of some case studies, this thesis wants to provide an answer to the question on how immigration affects countries both from an economic and a political point of view