Ankilozan spondilit ve radyografik olmayan Aksiyal spondiloartritte osteosarkopeni sıklığı ve klinik parametreler ile ilişkisi
The frequency of osteosarcopenia in Ankylosing spondylitis and non-radiographic Axial spondyloarthritis and its relationship with clinical parameters
  1. Tez No: 934145
  2. Yazar: İSMAİL AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ADİLE KÜÇÜKDEVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aksiyal spondiloartrit (AxSpA), etiyolojisi tam bilinmeyen, aksiyal iskeleti tutan kronik inflamatuar bir hastalık olup, hem kesin Ankilozan Spondilitli (AS) yani radyografik sakroiliiti olan hastaları hem de radyografik sakroiliiti olmayıp manyetik rezonans görüntüleme ile sakroiliit saptanan non-radyografik AxSpA'lı hastaları kapsamaktadır. Osteoporoz, AxSpA'nın klinik bulguları arasında yer almaktadır ve immobilizasyon ve inflamasyon nedeniyle geliştiği düşünülmektedir. Benzer şekilde gerek inflamasyon gerekse immobilizasyon nedeniyle bu hastalarda sarkopeni gelişmesi de muhtemeldir. Osteosarkopeni, osteoporoz ve sarkopeninin bir arada bulunduğu klinik sendromdur. Osteosarkopeni, AxSpA'lı hastalar için önemli morbidite ve mortalite nedeni olabilir. Bu çalışma, AxSpA'lı hastalarda osteosarkopeni sıklığını belirlemek ve klinik parametrelerle ilişkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya Modifiye New York kriterlerine göre kesin AS tanısı alan ve radyografik bulgusu olmayıp Uluslararası SpondiloArtrit Değerlendirme Derneğinin (ASAS) 2009 kriterlerine göre non-radyografik AxSpA tanısı alan 18-65 yaş arası 97 hasta ve kontrol grubu olarak yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuna benzer 97 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler osteoporoz ve sarkopeni varlığı açısından değerlendirilmişlerdir. Osteoporoz tanısı, DSÖ kriterlerine göre dual enerji X-ray absorbsiyometri (DXA) ile kemik mineral yoğunluğu ölçülerek konmuştur. Sarkopeni varlığının belirlenmesi için Yaşlılarda Sarkopeni Avrupa Çalışma Grubu (EWGSOP2) algoritmasına göre hastalarda kas kuvveti (kavrama kuvveti), kas kütlesi ve fiziksel performans ölçümü yapılmıştır. Kas kütlesi, DXA ve biyoelektrik impedans analizi ile, fiziksel performans 4-metre yürüme hızı testi ile ölçülmüştür. Kavrama kuvveti düşük olanlar katılımcılar“olası sarkopeni”olarak değerlendirilmiştir. Hem olası sarkopeni hem de düşük kas kütlesi saptanan bireylere“kesin sarkopeni”tanısı konulmuştur. Kesin sarkopeni saptananlardan 4-metre yürüme hızı testine göre fiziksel performansı düşük olan kişiler“şiddetli sarkopeni”olarak değerlendirilmiştir. Osteoporozu ve sarkopenisi olan bireyler osteosarkopeni olarak belirlenmiştir. Hasta grubunda osteoporoz, sarkopeni ve osteosarkopenin yaş, cinsiyet, hastalık süresi, kullanılan ilaçlar, hastalık aktivitesi, spinal mobilite, radyografik tutulum, fonksiyonel durum ve fiziksel aktivite ile ilişkisi araştırılmıştır. Hasta grubunda 2 (%2,1), kontrol grubunda de 4 kişide (%4,1) osteoporoz saptanmıştır. Hasta grubunda 9 (%9,3), kontrol grubunda 4 (%4,1) kişi olası sarkopeni olarak değerlendirilmiş; 4 (%4,1) hasta ve 2 (%2,1) kontrolde kesin sarkopeni saptanmıştır. Her iki grupta da bir kişi ciddi sarkopeni (%1) olarak değerlendirilmiştir. Sadece hasta grubunda bir kişide (%1) osteosarkopeni saptanmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında osteoporoz, sarkopeni ve osteosarkopeni varlığı açısından bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Axial spondyloarthritis (AxSpA) is a chronic inflammatory disease of unknown etiology that primarily affects the axial skeleton. It encompasses both patients with definite Ankylosing Spondylitis (AS), characterized by radiographic sacroiliitis, and those with non-radiographic AxSpA who exhibit sacroiliitis on magnetic resonance imaging but lack radiographic findings. Osteoporosis is a clinical manifestation of AxSpA, thought to arise due to immobilization and inflammation. Similarly, sarcopenia may also develop in these patients as a result of both inflammation and immobilization. Osteosarcopenia is a clinical syndrome in which osteoporosis and sarcopenia coexist. It may be a significant cause of morbidity and mortality in AxSpA patients. This study aimed to determine the frequency of osteosarcopenia in patients with AxSpA and investigate its relationship with clinical parameters. A total of 97 AxSpA patients, including those diagnosed as definite AS according to the Modified New York Criteria as well as non-radiographic AxSpA based on the Assessment of SpondyloArthritis International Society (ASAS) 2009 criteria, were recruited. Ninety-seven age- and sex-matched healthy controls were also included. Osteoporosis was diagnosed using dual-energy X-ray absorptiometry (DXA) based on WHO criteria. Sarcopenia was determined using the European Working Group on Sarcopenia in Older People 2 (EWGSOP2) algorithm, which included measurements of muscle strength (grip strength), muscle mass (measured via DXA and bioelectrical impedance analysis), and physical performance (4-meter walking speed test). Participants with low grip strength were classified as“probable sarcopenia,”and those with both low grip strength and low muscle mass were diagnosed as“definite sarcopenia”.“Severe sarcopenia”was defined as the presence of low physical performance by 4-meter walking speed test in addition to definite sarcopenia. Osteosarcopenia was defined as the co-existence of osteoporosis and sarcopenia. The relationship of osteoporosis, sarcopenia, and osteosarcopenia with clinical parameters, including age, disease duration, medication use, disease activity, spinal mobility, radiographic involvement, functional status, and physical activity were investigated in the patient group. Osteoporosis was observed in 2 (2,1%) patients and 4 (4,1%) controls. Probable sarcopenia was identified in 9 (9,3%) patients and 4 (4,1%) controls, while definite sarcopenia was detected in 4 (4,1%) patients and 2 (2,1%) controls. Severe sarcopenia was observed in one participant from each group (1%). Osteosarcopenia was identified in only one patient (1%). There were no statistically significant differences in the frequency of osteoporosis, sarcopenia, or osteosarcopenia between the patient and control groups (p>0,05).