Yatırımcı duyarlılığının finansal yatırımlara etkisi
The effect of investor sentiment on financial investments
  1. Tez No: 934164
  2. Yazar: GİZEM BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACARAVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İktisat ve finans bilimlerinde, ekonomik faaliyetlerde bireylerin karar alma mekanizması oldukça önemlidir. Davranışsal finans alanında meydana gelen gelişmeler sonucunda finansal yatırım karar alma süreci farklı yönleriyle ele alınmıştır. Bu çalışmada, bireylerin finansal karar alma süreci çerçevesinde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke gruplarında farklı piyasalardaki yatırımcı duyarlılığı ile piyasa getirileri arasındaki etkileşimin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, sermaye, döviz ve kripto para piyasaları ile piyasalara ait duyarlılık arasındaki nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada ABD, İngiltere, Japonya, Türkiye, Rusya ve Hindistan için 2018 yılı Ocak ile 2024 yılı Ekim aylarına ait veriler kullanılmıştır. Nedensellik analizleri kapsamında her ülke için altı model oluşturulmuştur. Piyasa getirileri ile duyarlılık ölçümlerinde ülkelerin kendilerine ait göstergeler kullanılmıştır. Ayrıca, bireylerin duygularını ve piyasalara yönelik ilgisini temsilen Google aramalarıyla ilgili verileri sağlayan Google Trends arama hacmi endeksi kullanılmıştır. Nedensellik testleri, kurulan modellerin doğrusal olma durumlarının farklılık gösterdiğini ve piyasa ile duyarlılık arasındaki ilişkinin hem ülkeden ülkeye hem de piyasadan piyasaya değiştiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In economics and finance, the decision-making mechanism of individuals in economic activities is very important. As a result of the developments in the field of behavioral finance, the financial investment decision-making process has been addressed in different aspects. In this study, it is aimed to examine the interaction between investor sentiment and market returns in different markets in developed and developing country groups within the framework of the financial decision-making process of individuals. In this context, the causality relationship between capital, foreign exchange and cryptocurrency markets and market sentiment has been investigated. In the study, data from January 2018 to October 2024 were used for the USA, England, Japan, Türkiye, Russia and India. Six models were created for each country within the scope of causality analyses. Indicators belonging to countries were used in market returns and sentiment measurements. In addition, the Google Trends search volume index, which provides data on Google searches, was used to represent individuals' emotions and interest in markets. Causality tests revealed that the linearity of the established models varied and the relationship between market and sentiment varied both from country to country and from market to market.