Ahlat Müzesi'nde bulunan Urartu süs iğneleri
Urartian ornamental pins in the Ahlat Museum
  1. Tez No: 934171
  2. Yazar: EVRİM EMRE YOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günlük yaşamda kullanılan iğneler Urartu Devletinde önemli bir yere sahiptir. Tezimiz kapsamında Ahlat Müzesi deposunda bulunan ve buraya satın alma yoluyla gelen 20 adet süs iğnesinin daha önce çalışması yapılmamış iğnelerin katalog çalışmaları yapılıp, üretim ve bezeme teknikleri, tipolojisi incelenerek gruplara ayrılıp, fotoğraflanması yapılmıştır. Ayrıca bu eserlerin detaylarının net bir şekilde görünür olmasını sağlamak için teknik imkanlar doğrultusunda çizimleri yapılıp, detaylı bilimsel araştırma ve incelemeleri yapılarak tarihlendirilmeleri (Urartu Dönemine) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pins, commonly used in daily life, held a significant place in the Kingdom of Urartu. Within the scope of our thesis, a catalog study was conducted on 20 ornamental pins housed in the Ahlat Museum's storage, acquired through purchase and previously unstudied. These pins were analyzed in terms of production and decoration techniques, typology, and were categorized accordingly. Additionally, in order to ensure that the details of these works are clearly visible, drawings were made in line with technical measurements, and they have been dated to the Urartian period by conducting detailed scientific research and analyses.