Arkeolojik veriler ışığında Eski Çağ'da Ağrı
Archaeological data in the light of Ancient Times in Ağrı
- Tez No: 934176
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
“Eski Çağ Arkeolojik Verileri Işığında Ağrı”başlıklı tezimizde, Ağrı İli, ilçeleri, köyleri ve beldelerinde yer alan ve verilerin temelini oluşturan arkeolojik merkezler kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve değerlendirilmiştir.Asya'dan Anadolu'ya göçleri sırasında birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ağrı İli, tarih boyunca geçici bir yerleşim alanı olmuştur. Bölge, geçiş güzergâhı üzerinde bulunması nedeniyle her zaman istilalara açık olmuş ve çok sayıda saldırıya uğrayarak köklü bir devlet yapısının oluşmasını engellemiştir. Buna rağmen bu uygarlıklara ait birçok taşınır ve taşınmaz tarihi ve kültürel varlık Ağrı ve çevresini bir açık hava müzesine dönüştürmüştür. Coğrafi konumu, doğal özellikleri, verimli tarım arazileri ve bol su kaynakları Ağrı'yı yerleşime uygun hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
In our thesis titled“Ağrı in the Light of Archaeological Data in the Ancient Age”, the archaeological centers that form the basis of the data—located in Ağrı Province, its districts, villages, and towns—are comprehensively examined and evaluated. Ağrı Province, which hosted many civilizations during their migration from Asia to Anatolia, has historically served as a temporary settlement area. Due to its location on a transit route, the region has always been vulnerable to invasions and has suffered numerous attacks, preventing the formation of a deeply rooted state structure. Nevertheless, many movable and immovable historical and cultural assets belonging to these civilizations have turned Ağrı and its surroundings into an open-air museum. Its geographical position, natural features, fertile agricultural lands, and abundant water resources have made it suitable for settlement.