İslam ahlak felsefesinin teşekkülünde Kur'an ve Sünnet
The Qur'an and Sunnah in the formation of Islamic moral philosophy
  1. Tez No: 934175
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SÜNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma İslam ahlak felsefesinin oluşumunda Kur‟an ve Sünnetin etkisini ve bu konudaki bağlayıcılığını tespit etmeyi amaç edinmiştir. İslam filozoflarının ahlak ile ilgili görüşlerine yönelik bilimsel çalışmaların sayısı fazla olduğu, ahlak felsefesinin oluşumunda, Kur‟an ve sünnetin ne gibi bir etkisi olduğuna yönelik, pek az bir çalışma olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın amaçlarından biri de, bu konuya katkı sağlamak, gözlemlenen eksiklikleri giderme çabası olduğunu söylemek mümkündür. Ahlak felsefesinin oluşumunda etkili olan bütün unsurların belirleyiciliği göz önünde bulundurularak hazırlanmış olan bu çalışmada, felsefe ile ahlak anlayışı arasında nasıl bir bağın olduğunu ve ne tür ilişkiler kurulduğunu gözler önüne sermek, amaç edindiğimiz ilke olmuştur. Bu bağlamda İslam filozoflarının ahlak anlayışında var olan ortak yönleri ele alıp, nefs anlayışlarını, ahlak ilkelerini ve aile kavramlarını incelemiş olduk. Özetle bu çalışmada, İslam düşüncesinde ve felsefesinde ahlak ilminin konusu, gayesi ve felsefeyle olan bağları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda İslam filozoflarının ahlak anlayışı ile İslam‟ın genel ahlakının ne derecede örtüştüğü, mukayeseli bir şekilde ortaya konulmaya çalışılacaktır. Böylece İslam dininin temelini oluşturan Kur‟an ve sünnet ile İslam ahlakının birleştiği ve ayrıştığı noktaları tespit ederek ortaya bir sonuç çıkarılıp değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the influence of the Quran and the Sunnah on the formation of Islamic moral philosophy and their binding nature on this subject. Although there are many scientific studies on the views of Islamic philosophers on morality, it has been observed that there are very few studies on the place of the Quran and the Sunnah in the formation of moral philosophy. One of the aims of this study is to fill this gap, at least to some extent, in this regard. In this study, which was prepared by taking into account the determinants of all the factors that are effective in the formation of moral philosophy, one of our first aims was to reveal what kind of connection there is between philosophy and the understanding of morality and what kind of relationships are established. In this context, we discussed the common aspects in the moral understanding of Islamic philosophers and examined their understanding of the soul, moral principles and family concepts. In summary, this study tried to determine the subject, purpose and ties of ethics with philosophy in Islamic thought and philosophy. In this context, it will be tried to reveal in a comparative way the extent to which the moral understanding of Islamic philosophers and the general morality of Islam overlap. Thus, a conclusion will be drawn and evaluated by identifying the points where the main sources of the Islamic religion, the Quran and the Sunnah, and Islamic morality meet and diverge.