Seyfüddin Amidî'ye göre tekfir (tanım ve yorumlama)
Takfir according to Seyfuddin Amidi (definition and interpretation)
  1. Tez No: 934177
  2. Yazar: MEHDİ OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
daha sonra doTekfir problemi, İslâmî fırkaların ortaya çıkışlarıyla birlikte Müslümanların gündemini meşgul etmiştir. Nitekim İslam tarihinde zuhur eden ilk fırka olan Hâricîyye, tekfir temelli bir yöntem üzerinde doğmuştur. Bu doğrultuda onların ilk icraatı, Hz. Ali ve hakem olayına katılanları tekfir etmek olmuştur. Tarih boyunca Müslümanlar arasında tekfir etme durumu neticesinde büyük felaketler yaşanmıştır. Tekfir fikri yalnız bir zihniyet değil, pratikte birçok yansıması olan çok tehlikeli bir mekanizmadır. Bu açıdan tekfirin arka planını ve onun sınırlarını kavramak hayatidir. Kelamcılar arasında tekfire başvuranların olduğu gibi te'vîlin mümkün olduğu durumda ona karşı duranlar da olmuştur. Tekfir etmenin tehlikesine dikkat çeken ve te'vîlin mümkün olduğu yerlerde ondan uzak duran kelamcılardan biri de Seyfeddin Âmidî'dir. Bu çalışmamızda onun tekfire bakış açısı ve onun yorumlama şekilleri incelenmiştir. Âmidî, tekfir konusunu genel olarak üç başlık altında işlemiştir. Tekfirin tanımı, büyük günah meselesi ve muhalif fırkaların tasnifidir. ldurulacaktır
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırThe problem of Tekfir has occupied the agenda of Muslims with the emergence of Islamic sects. As a matter of fact, Kharijîyye, the first sects to appear in the history of Islam, was born on a tekfir -based method. In this direction, their first act, Hz. Ali and the referee's participants have been to reject the incident. Throughout history, as a result of the state of rejection among Muslims, many people have been massacred, many children have been orphaned and many women have been widows. The idea of tekfir is not a mentality, but a very dangerous mechanism with many reflections in practice. In this respect, it is a vital business to grasp the background of the tekfir and its limits. Among the theologians, there were those who applied to the tekfire as well as those who opposed him when the te'vîlin was possible. One of the theologians who draws attention to the danger of rejuvenation and staying away from him where the te'vîlin is possible is Seyfeddin Amidî. In this study, his perspective of tekfire and his interpretation of his interpretation were examined. Amidî, the subject of Tekfir in general under three headings. The definition of Tekfir is a matter of great sin and the classification of opposition.