Denizyolu taşımacılığında eşyanın gönderilen tarafından teslim alınmamasının hukuki sonuçları ve eşyanın millileştirilmesi
The legal consequences of the consignee's failure to accept goods in maritime transport and the nationalization of goods
- Tez No: 934199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEVİNÇ KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda denizyolu taşımacılığında eşyanın gönderilen tarafından teslim alınmamasının hukuki sonuçları ele alınmaktadır. Bu tez çalışmasında eşyanın teslim alınmaması halinde eşyanın akıbeti ile ilgili sorunlar irdelenecektir. Çalışmada tarafların maruz kaldıkları zararların tazmini ve üstlenmek zorunda oldukları masrafların karşılanma yöntemleri dikkate alınacaktır. Ayrıca, eşyanın teslim sürecinde gümrük mevzuatının yanı sıra bu mevzuatın gümrük idaresi tarafından uygulanma şekli de büyük önem taşımaktadır. Eşya, alıcısına teslim sürecinde gümrük idaresince belirli prosedürlere tabi tutulmaktadır. Sürecin takip edilerek gümrük prosedürlerine uygun olarak tamamlanmasından sonra teslimin gerçekleşmesi beklenmektedir. Ancak bu süreç gereği gibi işlemediğinde eşyanın devletin mülkiyetine geçme olasılığı gündeme gelecektir. Bu doğrultuda çalışmada eşyanın millileştirilme süreci tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study examines the legal consequences of the consignee's failure to accept delivery of the goods in maritime transportation. The thesis deals with the issues related to the fate of the goods that could not be accepted. Compensation for the damages incurred by the parties and the way in which the expenses they have to bear are covered shall be taken into consideration in this study. Furthermore, not only the customs legislation but also the way in which this legislation is implemented by the customs administration in the delivery process of the goods is of great importance. During the delivery process, the goods are subject to some specific procedures determined by the customs administration. Once that the process is completed in compliance with the customs procedures, the delivery is expected to be carried out. However, if the process is not conducted appropriately, the possibility of the goods being passed to state ownership may arise. In this regard, the nationalization process of goods is discussed in the study.