Parametrik büyüme eğrilerinin modellemesi üzerine bir çalışma
A study on modeling parametric growth curves
- Tez No: 934231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mevcut araştırmada, farklı büyüme modelleri üzerinde durulmuştur. Büyümenin matematiksel bir tanımının verim miktarındaki eksilmeleri açıklamada, büyüme hızlarının kıyaslanmasında, farklı türler ve tür içi karşılaştırmalarda ve gelecekteki artmalar hakkında öngörüde bulunmada nasıl kullanılabileceği ortaya koyulmuştur. Canlı organizmalardaki büyüme stratejilerinin türleri, bu süreçlerin basit eğrilerle açıklanmasını zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı farklı büyüme modelleri ayrıntılı olarak ele alınmış ve derinlemesine irdelenmiştir. Araştırmada, büyümenin kendine has kalıpları, deneysel büyüme eğrileri, büyüme kuramları ve mekanistik modellemeleri üzerinde yoğunlaşılmış, uygun büyüme modelinin seçimindeki bazı önemli ölçütler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study focuses on different growth models. It is demonstrated how a mathematical definition of growth can be used to explain decreases in yield, to compare growth rates, to make comparisons between different species and within species, and to predict future increases. The types of growth strategies in living organisms make it difficult to explain these processes with simple curves. Therefore, different growth models are discussed in detail and examined in depth. The study focuses on the specific patterns of growth, experimental growth curves, growth theories and mechanistic models, and some important criteria in choosing the appropriate growth model are discussed.