II. Mehmed ve II. Bayezid döneminde Osmanlı Devleti'nin Karadeniz politikası
Black Sea policy of the Ottoman State during the reign of Mehmed II and Bayezid II
  1. Tez No: 934232
  2. Yazar: YASEMİN BAŞKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Osmanlının tarih sahnesine çıkıp Karadeniz'e açılma çabalarının başladığı dönemde Karadeniz'de Latinler ve Rumlar, Anadolu beylikleri ve çeşitli devletler hüküm sürmektedir. Karadeniz'de yaşanan bu siyasi parçalanmışlıktan XV. yüzyılda İtalyanlar de payını almış, bölgeye büyük oranda ekonomik olarak hâkim olmuşlardır. Böylece Karadeniz Havzası hem etnik olarak parçalanmış ve çok uluslu bir yapıya sahip olmuş hem de ekonomik olarak farklı devletçiklerin mücadele alanı haline gelmiştir. XV. yüzyılda II. Mehmed Karadeniz'e hâkim olabilmek için fetih faaliyetlerine Karadeniz'de devam etmiş, bölgenin parçalı siyasi yapısına sonlandırarak bütün gücün Osmanlıya geçmesi için çaba sarfetmiştir. Karadeniz kıyılarındaki fetihleri büyük ölçüde tamamlamış, önemli limanları Osmanlı hâkimiyetine girmiştir. Latin kolonilerinin hâkimiyeti yerli tacirlerin kontrolüne geçmiş, Karadeniz bir Türk gölü haline gelmiştir. Bu çalışmada II. Mehmed ve II. Bayezid döneminde Osmanlının jeopolitik olarak önemli bir konuma sahip Karadeniz'deki politikalarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Karadeniz'deki ticari faaliyetlerden bahsedilerek XV. yüzyılın sonunda Karadeniz'i bir Türk gölü haline getirme çabalarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the period when the Ottoman Empire entered the historical scene and began its efforts to open up to the Blacksea, the Latins and Greeks, Anatolian principalities and various states ruled the Blacksea. The Italians also took their share of this political fragmentation in the Blacksea in the XVth century and dominated the region economically to a large extent. Thus, the Blacksea Basin became both ethnically fragmented and multi-national in structure, and economically it became a battleground for different states. In the 15th century, Mehmed II continued his conquest activities in the Blacksea in order to dominate the Blacksea, and he made efforts to end the fragmented political structure of the region and transfer all power to the Ottomans. He largely completed the conquests on the Blacksea coast, and its important ports came under Ottoman rule. The dominance of the Latin colonies passed to the control of local merchants, and the Blacksea became a Turkish lake. This study aims to evaluate the policies of the Ottomans in the Blacksea, which had a geopolitically important position, during the reigns of Mehmed II and Bayezid II. The commercial activities in the Blacksea are mentioned, and the efforts to turn the Blacksea into a Turkish lake at the end of the 15th century are mentioned.