Antik Yunan'da tek tanrı düşüncesi
Monotheistic thought in Ancient Greece
  1. Tez No: 934236
  2. Yazar: ADEM AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Antik Yunan düşüncesi, çok tanrılı bir inanç sistemiyle tanınsa da, derinliklerinde tek tanrıcı düşünceye paralel bir dünya görüşünün de izlerini taşır. Thales'ten Plotinus'a kadar uzanan filozoflar, evrenin ardındaki tek bir ilahi prensip veya düzenleyici ilke fikri üzerinde durmuşlardır. Thales'in doğadaki çeşitliliği tek bir maddeyle, yani su ile açıklama çabası, evrensel bir düzenin varlığını ilk ortaya atan düşüncelerden biridir. Herakleitos'un“logos”kavramı, evrendeki değişim ve karşıtların birliğini yöneten ilahi bir yasayı işaret eder. Platon ve Aristoteles, çok tanrılı mitolojiden sıyrılarak, evrenin ardındaki“İyi”ya da“İlk Hareket Ettirici”gibi tek bir düzenleyici ilkeye vurgu yapmışlardır. Özellikle Plotinus,“Bir”kavramıyla evrendeki tüm varlıkların kaynağı ve en yüksek ilkesini tanımlayarak, tek tanrıcı düşüncenin köklü bir felsefi temelini atmıştır. Bu düşünceler, Batı felsefesi ve teolojisinin gelişiminde kritik bir rol oynamışlardır. Sonuç olarak, Antik Yunan felsefesi, çok tanrılı inanç sisteminin ötesine geçen ve tek tanrıcı düşüncenin erken biçimlerini barındıran zengin bir düşünsel miras sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although Ancient Greek thought is known for its polytheistic belief system, it also carries traces of a worldview parallel to monotheistic thought. Philosophers from Thales to Plotinus have focused on the idea of a single divine principle or governing order behind the universe. Thales' attempt to explain the diversity of nature through a single substance—water—is one of the earliest ideas to suggest the existence of a universal order. Heraclitus' concept of“logos”points to a divine law governing change and the unity of opposites in the universe. Plato and Aristotle, moving beyond polytheistic mythology, emphasized a single governing principle behind the universe, such as the“Good”or the“Prime Mover.”Particularly, Plotinus laid a profound philosophical foundation for monotheistic thought by defining the“One”as the source and highest principle of all existence. These ideas played a crucial role in the development of Western philosophy and theology. In conclusion, Ancient Greek philosophy offers a rich intellectual legacy that transcends polytheism and contains early forms of monotheistic thought.