Natürmortlarda ölüm temsilleri
Representation of death in still lives
- Tez No: 934237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ölüm, ilk çağlardan beri insanların hem korktuğu hem de merak ettiği bir olgu olmuştur. Dolayısıyla sanatta da sürekli işlenen ölüm teması, natürmortlarda da görülmektedir. Araştırmada natürmortun tarihsel gelişimi ve türleri açıklanmış, ölümü kendine konu edinen vanitas ve memento mori gibi natürmortun alt türlerine odaklanılmıştır. Sonrasında günümüz sanatçılarının ölümle ilgili eserleri incelenmiş ve natürmortlarda temsil edilen ölümün günümüz sanatında kendini nasıl gösterdiği analiz edilmiştir. Bütün bu incelemeler göz önüne alınarak araştırmacı tarafından bu tema doğrultusunda oluşturulan eserler, sembolik ve kavramsal açılardan açıklanarak konuyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Death has been a phenomenon that humans have both feared and wondered about since ancient times. The theme of death, which has been continuously depicted in art, is also reflected in still-life paintings. In this study, the historical development and types of still life have been explained, focusing on subgenres such as vanitas and memento mori, which center around the theme of death. Subsequently, contemporary artists' works related to death have been examined, and an analysis has been conducted on how the representation of death in still-life paintings manifests itself in contemporary art. Considering all these examinations, the works created by the researcher in line with this theme have been explained in terms of their symbolic and conceptual aspects and linked to the subject matter.