Kalp yetmezlikli yaşlı hastalarda; optimal medikal tedaviye ulaşma oranlarının belirlenmesi ve sağkalıma etkisinin araştırılması
Heart failure in older adults patients; attaining guideline directed medical therapy and effect on survival
- Tez No: 934235
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN FEHMİ AKÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kalp yetmezliği tanısı ile hastaneye yatırılan yaşlı hastaların optimal tedavi alıp almadıklarını araştırmak, primer (tüm nedenlere bağlı ölüm ve kardiyak replasman tedavisi) ve sekonder (primer noktalar ek olarak, ventriküler aritmi, uygun ICD şoklaması, ani kardiyak ölüm ve kardiyak iyileşme) sonlanım noktalarını incelemektir. Araştırmamıza EÜ hastanesi Kardiyoloji kliniği kalp yetmezliği polikliniğinde, 2008-2022 yılları arasında izlenen 1624 hasta alınmıştır. Yöntem: Hastalar yaş ve çeyreklikler arası değerlerine göre sınıflandırıldı. İleri yaş grubundaki hastaların (75 ve üzeri persentilde olanların) yaşı 55 ve üzerinde olup 427 hastadan, çoğunluğu oluşturan 55 yaş altındaki hastaların sayısı ise 1197 ve erken kalp yetersizliği grubunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to investigate whether optimal heart failure treatment is provided for advanced age patients hospitalized with a diagnosis of heart failure. Primary (all-cause mortality and cardiac replacement therapy) and secondary (ventricular arrhytmia, appropriate ICD shock, sudden cardiac death and cardiac recovery in addition to all-cause death and cardiac replacement therapy) endpoint were investigated. Method: This study includes data for 1624 patients, diagnosed with heart failure and followed in the Heart Failure Polyclinic, Cardiology Department at Ege University Hospital between 2008-2022. The patients were classified by age and interquartile values. Patients (over seventy-fifth percentile and above) diagnosed at the age of 55 and above (427 patients), were categorised as advanced age heart failure group, while patients diagnosed under the age of 55 (1197 patients) which constituted the majority of patients, were categorised as early age heart failure group.