Post-indüksiyonel hipotansiyon tedavisinin jinekolojik onkoloji olgularında PRAM Metodu verileri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 934256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKGÜN EBRU ŞARER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Post-indüksiyonel hipotansiyon (PIH), genel anestezi indüksiyonu sonrasında sık karşılaşılan ve intraoperatif hipotansiyon gelişme ihtimalini artırarak postoperatif morbiditeye neden olabilecek önemli bir klinik durumdur. Çalışmamız, PIH insidansını, PIH tedavisinde kullanılan efedrin (EF) ve norepinefrinin (NE) tekrarlayan doz ihtiyacı, hedef tansiyon değerine ulaşma durumu ve bu hedefe ulaşma süresini karşılaştırmayı; ayrıca, bu ilaçların PRAM yöntemiyle elde edilen hemodinamik parametreler, kardiyak verimlilik ve ventrikülo-arteriyel eşleşme üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya, jinekolojik onkolojik cerrahi planlanan ve ASA skoru 1-3 olan 115 hasta dahil edilmiştir. Hipotansiyon (MAP
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Post-induction hypotension (PIH) is a common clinical condition that occurs following general anesthesia induction. It significantly increases the likelihood of intraoperative hypotension, potentially leading to postoperative morbidity. This study aims to compare the incidence of PIH, the repeated dose requirements of ephedrine (EF) and norepinephrine (NE) in PIH management, their success in achieving target blood pressure, and the time taken to reach the target. Additionally, the effects of these drugs on hemodynamic parameters, cardiac efficiency, and ventriculo-arterial coupling, as measured by the PRAM method, were evaluated Materials and Methods: This prospective observational study included 115 patients with an ASA score of 1–3 undergoing gynecologic oncologic surgery. Intravenous bolus doses of 5 mg EF (n=40) or 5 µg NE (n=40) were administered to 80 patients who developed hypotension (MAP