Design of an islanded and grid-connected renewable energy microgrid
Ada modunda ve şebekeye bağlı yenilenebilir enerji mikro şebekesinin tasarımı
  1. Tez No: 934281
  2. Yazar: RAMAZAN KESER
  3. Danışmanlar: DR. LIN JIANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Liverpool
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Mikro şebeke ağlarının önemi günümüzde inkâr edilemez bir gerçektir. Dünyanın yeşil enerjiye geçişiyle birlikte, mikro şebeke ağı kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yaygınlaşmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kesintili doğası ve mikro şebekelerin ada modunda gönüllü olarak çalışması, Şebeke Oluşturucu İnverter (GFM) kavramına doğurmuştur. Bu projede, hem GFL hem de GFM inverterlerinin kontrol yöntemleri ve ana mekanizmaları açıklanmakta ve iki GFL (PV Güneş Paneli ve Rüzgar Türbini), iki GFM (2 Batarya) ve sabit ve değişken yüklerden oluşan, ada modunda ve şebekeye bağlı modda çalışabilen bir mikro şebeke ağı, çeşitli deneylere tabi tutulmakta ve simülasyon yardımıyla incelenmektedir. GFL'lerin kontrolünde dq akım kontrolü, GFM'lerde dq gerilim ve akım kontrolü, Droop Kontrolü ile birlikte uygulanmaktadır. Son olarak, geliştirilebilecek kısımlar tartışılmakta ve gelecekte yapılacak çalışmalar belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of microgrid networks today is an undeniable fact. With the world's transition to green energy, the use of renewable energy sources within the scope of microgrid network has become widespread. The intermittent nature of renewable energy sources, as well as the voluntary operation of microgrids in islanded mode, has led to the concept of Grid Forming Inverter (GFM). In this project, the control methods and main mechanisms of both GFL and GFM inverters are explained and a microgrid network with 2 GFL (PV Solar Panel and Wind Turbine), 2 GFM (2 Battery) and fixed and variable loads, which can operate both in islanded mode and grid connected mode, is subjected to various experiments and examined with the help of simulation. In the control of GFLs, dq current control and in GFMs, dq voltage and current control is applied together with Droop Control. Finally, the parts that can be improved are discussed and future work is mentioned