Ters yüz sınıf modeli ile yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma becerisinin geliştirilmesi
Development of speaking skills in teaching Turkish as a foreign language with flipped classroom model
- Tez No: 934280
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BÖLÜKBAŞ KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde ters yüz sınıf modeli temel alınarak hazırlanan konuşma etkinliklerinin öğrencilerin konuşma kaygıları, iletişim kurma isteklilikleri ve konuşma sınavı başarıları üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden biri olan eylem araştırması çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanılan ders kitaplarındaki konuşma becerisini geliştirmeye yönelik etkinlikler incelenmiş ve alan uzmanları ile öğretmenlerin görüşlerinden yararlanılarak altı haftalık ders materyalleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu materyaller, B1 seviyesinde Türkçe öğrenen 18 öğrenciye altı haftalık bir eylem döngüsü şeklinde uygulanmıştır. Nicel verilerin toplanması sürecinde, konuşma kaygısı ölçeği, iletişim kurma istekliliği ölçeği ve konuşma becerisi başarı testi hem ön test hem de son test olarak uygulanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı günlüğü, öğrenci günlükleri, öğrenci ürünleri, ders video kayıtları, görüşme formları ve geçerlik komitesi raporları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 2024 programı kullanılarak bağımlı t-testleri ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiş ve bu süreçte MAXQDA 24 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, ön testler ve son testler arasında anlamlı bir fark olduğu; ters yüz sınıf modeliyle gerçekleştirilen konuşma etkinliklerinin öğrencilerin konuşma kaygısını azalttığı, iletişim kurma istekliliklerini artırdığı ve konuşma becerilerini geliştirdiği görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde etkili bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of speaking activities prepared based on the flipped classroom model in teaching Turkish as a foreign language on students' speaking anxiety, willingness to communicate and speaking test achievement. The study was conducted within the framework of action research, one of the qualitative research designs. Within the scope of the study, the activities for developing speaking skills in the text book used in teaching Turkish as a foreign language were analysed and six-week course materials were prepared based on the opinions of field experts and teachers. These materials were applied to 18 students learning Turkish at B1 level in a six-week action cycle. In the process of collecting quantitative data, speaking anxiety scale, willingness to communicate scale and speaking skill achievement test were applied both as pre-test and post-test. Qualitative data were collected through researcher diary, student diaries, student products, course video recordings, interview forms and validity committee reports. The quantitative data were analysed with dependent t-tests using SPSS 2024 software. Qualitative data were analysed by content analysis and descriptive analysis methods and MAXQDA 24 software was used in this process. As a result of the research, it was observed that there was a significant difference between the pre-tests and post-tests; speaking activities carried out with the flipped classroom model reduced students' speaking anxiety, increased their willingness to communicate and improved their speaking skills. In line with these findings, it was concluded that the flipped classroom model is an effective method in developing students' speaking skills.