Lactobacillus plantarum bakterilerinden ekstraselüler vezikül (EV) izolasyonu ve cilt üzerine kullanım potansiyeli
Extracellular vesicle (EV) isolation from Lactobacillus plantarum bacteria and potential for use on skin
- Tez No: 934290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ekstraselüler veziküller (EV) boyutları genellikle 50- 200 nm arasında değişen ve tüm hücrelerden salgılanabilen hücre dışı veziküller olarak tanımlanmaktadır. Bu veziküller tüm ökaryotik hücreler tarafından salgılanır ve tüm vücut sıvılarından izolasyonu mümkündür. Yakın zamanda yapılan çalışmalar ekstraselüler veziküllerin yalnızca hücresel atık olmadığını ve hücreler arası iletişim ve korunmada önemli potansiyelleri olduğunu ortaya koymuştur. Hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanımına yönelik çalışmalar olumlu sonuçlar vermiştir. Ekstraselüler veziküllerin hücrelerden salgılanmasının devamında bakteriyel olarak da salgılanabildikleri ve hücrelerden salgılanan ekstraselüler veziküllerle benzer özellikler gösterdikleri keşfedilmiştir. Bu bakteriyel ekstraselüler veziküllerin (BEV) kullanım potansiyelleri, boyutsal olarak membran yapılarından geçerek hedef hücreye ulaşabilme gibi özellikleri sayesinde birçok yenilikçi çalışmaya katkı sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Probiyotik bakteriler gram pozitif ve simbiyotik ilişkili bakteriler olarak tanımlanırlar. Bu faydalı bakterilerden izole edilen ekstraselüler veziküllerin, vücudun en dış katmanı olan ve dış faktörlere en fazla maruz kalan organı cilt üzerindeki etkilerinin araştırmaları yapılmıştır. Yaşlanmaya bağlı renk değişimleri, kırışıklık gibi olumsuz değişimlere karşı da olumlu etkileri literatür araştırmalarıyla desteklenmiştir. Bu çalışma kapsamında probiyotik özellikler gösteren Lactobacillus türü bakterilerden literatür araştırmaları sonucunda cilt üzerindeki dış faktörlere karşı iyileştirici etki gösteren Lactobacillus plantarum bakterisi kullanılmıştır. Çiğ inek sütünden izole edilen Lactobacillus plantarum bakterileri kültüre edilerek BEV oluşumu sağlanmıştır. Ultrafiltrasyon ve filtreleme yöntemi ile saflaştırılan BEV'ler boyutsal ve konsantrasyon analizleri için Nanopartikül İzleme Analizi (NTA) ile analiz edilmiş ve antibakteriyel özelliklerini belirlemek amacıyla patojen suşlar (Salmonella typhimureum, Escherichia coli, Staphylococcus aureus) kullanılarak Shake Flask Metodu uygulanmıştır. BEV'lerin boyutsal analizleri sonucunda boyutları ortalama 170 nm olarak tespit edilmiştir. Cilt üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılan in vitro çalışmada patojen özellik gösteren bakteriler kullanılarak antibakteriyel özellik gösterdiği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles (EV) are defined as extracellular vesicles whose dimensions usually range from 50 to 200 nm and can be secreted from all cells. Decellularized vesicles (EV) are the most common extracellular vesicles. These vesicles are secreted by all eukaryotic cells and their isolation from all body fluids is possible. Recent studies have revealed that extracellular vesicles are not only cellular waste and have important potentials for intercellular communication and Decontamination. Studies on its use in the diagnosis and treatment of diseases have yielded positive results. It has been discovered that extracellular vesicles can also be secreted bacterially during the continuation of secretion from cells and show similar properties to extracellular vesicles secreted from cells. The use potentials of these bacterial extracellular vesicles (BEV) have contributed to and continue to provide many innovative studies thanks to their properties such as dimensionally passing through membrane structures and reaching the target cell. Probiotic bacteria are defined as gram-positive and symbiotic related bacteria. Studies have been conducted on the effects of extracellular vesicles isolated from these beneficial bacteria on the skin, which is the outermost layer of the body and the organ most exposed to external factors. Its positive effects against aging-related color changes and negative changes such as wrinkles have also been supported by literature research. Within the scope of this study, Lactobacillus plantarum bacterium, which has a healing effect against external factors on the skin as a result of literature researches from Lactobacillus type bacteria showing probiotic properties, was used. Lactobacillus plantarum bacteria isolated from raw cow's milk were cultured and BEV formation was achieved. BEVs purified by ultrafiltration and filtration method were analyzed by Nanoparticle Tracking Analysis (NTA) for dimensional and concentration analyses and Shake Flask Method was applied by using pathogenic strains (Salmonella typhimureum, Escherichia coli, Staphylococcus aureus) to determine their antibacterial properties. As a result of the dimensional analyses of BEVs, their dimensions were determined as an average of 170 nm. In an in vitro study conducted to determine its effects on the skin, it was confirmed that it has antibacterial properties by using bacteria with pathogenic properties.