Altın–gümüş madeni ve zenginleştirme tesisinin karbon ayak izinin hesaplanması ve etkisinin azaltılmasında kilit rol oynayan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı
Calculation of carbon footprint in gold-silver enrichment facilities and the critical role of renewable energy sources in its reduction
  1. Tez No: 934305
  2. Yazar: NESRİN ARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, altın ve gümüş madeni zenginleştirme tesislerinde karbon ayak izinin hesaplanması ve bu ayak izinin azaltılmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının oynadığı kritik rolü incelemektedir. Artan enerji talebi ve fosil yakıtların çevresel etkileri, yenilenebilir enerji kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Çalışma kapsamında, yenilenebilir enerji kaynaklarının madencilik sektörüne entegrasyonunun çevresel sürdürülebilirliğe katkıları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmada, karbon ayak izinin tanımı, hesaplama yöntemleri ve azaltılması için önerilen stratejiler incelenmiştir. Özellikle, güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile enerji verimliliği uygulamaları üzerinde durulmuştur. Madencilik süreçlerindeki enerji tüketimi ve sera gazı emisyonları analiz edilerek, yenilenebilir enerji entegrasyonunun sektörel etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, karbon ayak izinin azaltılmasında etkili bir çözüm olarak ortaya konulmuş ve madencilik sektöründe çevresel etkileri hafifletmek için uygulanabilir öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirliği artırmayı hedefleyen stratejilerle madencilik sektörüne rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Tümad Madencilik San. ve Tic. A.Ş. (TÜMAD) tarafından; 14.08.2015 Tarih ve 3969 Sayılı ÇED Olumlu kararı olan Lapseki Altın ve Gümüş Madeni ve Zenginleştirme Tesisinde kendi iç tüketimine yönelik olarak elektrik enerjisini sağlamak amacıyla“Lisanssız Rüzgar Enerji Santrali ((5,5 MWm/5,5 MWe Kapasiteden 6 adet türbin -Toplam:33 MWm/33 MWe ))”projesi gerçekleştirilmeyi planlanmaktadır. Tesiste ihtiyaç duyulan enerjinin yenilenebilir enerjiden sağlanmasıyla birlikte 61.344 ton CO2 eşleniği sera gazı salınımı engellenmiş olacaktır. Dolaysıyla söz konusu tesiste oluşması muhtemel 55.771,248 ton CO2 'in nötür hale gelmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the calculation of the carbon footprint in gold and silver ore enrichment facilities and the critical role of renewable energy sources in mitigating this footprint. The increasing energy demand and the environmental impacts of fossil fuels have made adopting renewable energy sources necessary. Within the scope of this study, the contributions of integrating renewable energy sources into the mining sector to environmental sustainability are analyzed in detail. This study investigates the definition of carbon footprint, calculation methodologies, and proposed strategies for its reduction. Particular emphasis is placed on using renewable energy sources such as solar and wind energy and energy efficiency practices. The analysis includes energy consumption and greenhouse gas emissions in mining processes, evaluating the sectoral impacts of renewable energy integration. As a result, using renewable energy sources is presented as an effective solution for reducing the carbon footprint, and practical recommendations are offered to mitigate environmental impacts in the mining sector. This study aims to guide the mining industry with strategies to enhance energy efficiency and environmental sustainability. Tümad Madencilik San. and Tic. A.Ş. (TÜMAD) by;“Unlicensed Wind Power Plant (6 turbines with a capacity of 5.5 MWm/5.5 MWe - Total) to provide electrical energy for its internal consumption at the Lapseki Gold and Silver Mine and Enrichment Facility, which has EIA results dated 14.08.2015 and numbered 3969. :33 MWm/33 MWe)”project is planned to be realized. Using energy products to meet the energy needs at home will prevent 61,344 tons of CO2 equivalent greenhouse gas emissions. Therefore, it was noted that 55,771.248 tons of CO2, which are likely to occur due to the developments in question, have become neutral.