İvrindi altın-gümüş madeni ve zenginleştirme tesisinde rehabilitasyon sürecinin çevresel açıdan incelenmesi
Enviromental examination of the rehabilitation process in İvrindi gold-silver mine
  1. Tez No: 781269
  2. Yazar: İREM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DİZGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Balıkesir ili, İvrindi ilçesi, Değirmenbaşı ve Küçük Ilıca mahalleleri mevkiinde, İvrindi Altın ve Gümüş Madeni ve Zenginleştirme Projesi'nde gerçekleştirilmiştir. Yürütülen çalışmada literatürdeki örneklerinden farklı olarak hala işletmeye devam eden maden sahasında başlamış olan rehabilitasyon planları, çalışmaları ve bu sürecin nasıl yönetileceği çalışılmıştır. Proje sahasında madencilik faaliyetleri ile bozulmuş olan veya niteliği değiştirilen sahaların/arazilerin doğaya yeniden kazandırılması, görsel etkinin iyileştirilmesi, madencilik faaliyetleri sonrası izlemeler yapılarak sahanın/arazinin tamamen pozitif etkide kapatılması için çalışmalar yürütülmesi, bunun sürekli takibinin yapılması ile ilgili yöntemler incelenmiştir. Rehabilitasyonun başlıca unsuru olan flora-fauna, sosyo-kültürel etki, çevresel etki, görsel etki gibi hususların korunarak madencilik faaliyetleri sonrası alanın tamamen zararsız ve güvenli şekilde terk edilmesi asıl önem arz eden husustur. Maden sahasında üretim tamamlandıktan sonra bölgede, en uygun koşulların sağlanarak kullanılabilmesi ve yaşam alanı oluşturulabilmesi için gerekli öncelikler belirlenmiştir. Bu önceliklere göre çevre, mühendislik jeolojisi ve uygulamalarının araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in the İvrindi Gold and Silver Mine and Enrichment Project in Balıkesir province, İvrindi district, Değirmenbaşı and Küçük Ilıca neighborhoods. In the study, the rehabilitation plans which started in the mining area during in operational phase, studies and how this process will be managed, which are different from the examples in the literature, were carried out. Methods for reintroducing the areas/lands that have been degraded or changed by mining activities in the project area to nature, improving the visual impact, conducting studies to completely close the area/land with a positive effect by making follow-ups after the mining activities, and continuously monitoring this studies have been examined. The main issue is to leave the area completely harmless and safe after mining activities by preserving the main elements of rehabilitation, such as flora-fauna, socio-cultural impact, environmental impact and visual impact. After the production is completed in the mining area, the necessary priorities have been determined in order for the region to be used by providing the most suitable conditions and to create a living area. According to these priorities, environmental, engineering geology and applications were investigated. Consequently, strategies and recommendations related to the rehabilitation processes of these areas have been developed.