Rutil zenginleştirmesi ve fizibilitesi
Concentration and feasibility of rutile
  1. Tez No: 77313
  2. Yazar: RAMAZAN BÜTÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET İzmir ili, Tire ilçesi, Gökçen deresi havzasındaki plaser yataktaki alüviyal kumların daha önce yapılan çalışmalarda belirli miktarlarda ağır mineral içerdiği, bu ağır mineraller içinde de ekonomik olarak değerlendirilebilecek rutil, altın ve gümüş'ün varlığından söz edilmektedir. Bu çalışmada inşaat kumu, mıcır ve dolgu malzemesi olarak değerlendirilebilen yöredeki plaser kum yatağının çeşitli tane aralıklarında rutil, altın ve gümüş tenörleri saptanmıştır. Çalışma öncelikle rutil'in zenginleştirilmesi ve havza kumunun kullanılır hale getirilmesi için 2500 t/gün kapasiteyle günde 8,16 ve 24 saat çalışacak bir kum yıkama tesisinin 3 değişik parametre kullanılarak fizibilitesini içermektedir. Rutil zenginleştirmesine yönelik, 2,88g/cm3 yoğunluktaki ağır sıvı (Bromoform) kullanılarak çeşitli tane aralıklarında yapılan deneylerde, en iyi sonuç -0,2+0, 15mm tane aralığında elde edilmiştir. Rutil tenörü ancak %66.23 verimle %6,16 TiO2'ye yükselmiştir. Bu deneylerden elde edilen sonuca göre rutilin yeterli derecede serbestliğe ulaşmadığı ortaya çıkmıştır. Yapılan sallantılı masa deneyleri sonucu da bu durumu kanıtlamaktadır. Yapılan fizibilite çalışmalarında ise kum yıkama tesisinin günlük çalışma saatlerine göre birim fiyatları, 8 saat/gün için 179.400 TL, 16 saat/gün için 183.497 TL ve 24 saat/gün için 180.401TL olarak bulunmuştur. Altın ve Gümüş için ise kum yıkama tesisinden ayrı olarak ek bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Daha sonra ise bu çalışmalar kum yıkama tesisiyle birlikte ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the studies, the aluvial sand deposits that is located in İzmir, Tire county around gökçen river, contains heavy minerals, In these heavy minerals only rutile, gold and silver would have an economic potential. In this research grades of the rutile, gold, and silver is found at different size fractions of the placer deposits. The placer deposits can be used as a sand at buildings, fine gravel and filling material. Firstly, the studies include processing of the rutile and sand-washing plant feasibility which runs 8,16 and 24 hours Per a day, with 2500 tpd capacity, by using 3 different parameters. The experiments at different size fractions for rutile processing, by using heavy liquid (bromoform) 2,88 gr/cm3 density. The optimum result obtained at 0,2-0, 15mm size fraction. At this size a concentrate 6,16% TİO2 grade with 66,23% rutile yield could be produced. The results of the study suggests that rutile has not got enough liberation. The experiments with shaking table provides the same results After experiments according to feasibility studies of the sand unit prices are found. For 8 hours per day 179.400 TL, 16 hours per day 183.497 TL, 24 hours per day 1 80.40 1TL. Another feasibility study is tried for gold and silver evaluation. Then the feasibility studies evaluated together.