Ege Bölgesi kurak/yarı kurak mıntıka ağaçlandırmalarının sürdürülebilir ormancılık açısından değerlendirilmesi ve iklim değişikliğinin bu ağaçlandırmalar üzerindeki etkilerinin modeller yardımıyla incelenmesi
Evaluation of arid / semi-arid area afforestations in the Aegean Region in terms of sustainable forestry and investigation of the effects of climate change on these afforestations with the help of models
  1. Tez No: 934309
  2. Yazar: GÜLLİZAR ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BARIŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Afyonkarahisar ve Kütahya illerindeki yarı kurak ve kurak mıntıka ağaçlandırma alanlarında aynı yılda dikilmiş olan yani aynı yaşta olan ağaçlandırma sahaları içinden alınan deneme alanlarında belirlenen kantitatif parametreler olan ortalama boy, ortalama dip kütük çapı (d0.30), ortalama tepe yüksekliği (tepe boyu) (m) ve ortalama son yıl sürgün uzunluğu (cm) değişkenlerine ilişkin verilere uygulanan varyans analizi sonuçlarına göre söz konu bu kantitatif parametreler yönünden ağaçlandırma alanları arasında %99 güven düzeyinde istatistiki açıdan önemli farklılıkların bulunduğu tespit edilmiştir. Yapılan tespitlere göre, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde toplam 38 örnek alanda ölçülen 1969 bireyde yaşayan birey sayısı 1681 adettir. 1681 adet bireyin 1541 adeti sağlıklı ve 140 adedi sağlıksız bireyden oluşmaktadır. Afyonkarahisar ilinde seçilen ağaçlandırma sahalarında ölçülen 990 adet bireyin 853 (%86,16) adedi yaşamakta olup sağlıklı birey sayısı 767 (%89,92) ve sağlıksız birey sayısı 86 (%10,08) adettir. Kütahya ilinde ölçülen 979 adet bireyin 828 (%84,58) adedi yaşamakta olup bu bireylerin 774 (%93,48) adeti sağlıklı bireyden oluşurken 54 (%6,52) adedi sağlıksız bireyden oluşmaktadır. Genel olarak tüm kantitatif karakterlere uygulanan Duncan Testi sonucunda Dişli ve Gevrekseydi ağaçlandırma alanları ilk iki grubu oluştururken, Andız, Pusan ve Geven ağaçlandırma alanları son grubu oluşturmuştur. Bu durumun genel olarak Kütahya yöresindeki ağaçlandırma alanlarının daha sığ ve yüzeysel taşlılık oranı daha yüksek bir arazide tesis edilmiş olması, buna karşın Afyonkarahisar'daki ağaçlandırma alanlarının hem daha korunaklı hem de orman rejyonlarına daha yakın daha verimli alanlarda tesis edilmiş olması gösterilebilir. Araştırma alanını oluşturan yarı-kurak ve kurak mıntıka ağaçlandırma alanlarının yer aldığı Afyonkarahisar ve Kütahya yörelerindeki tüm alanlar sayısallaştırılarak küresel ısınmanın olası etkileri senaryolar vasıtasıyla oluşturulan modeller yardımıyla incelenmiş ve alansal değişimleri belirlenmiştir. Bu amaçla, toplam 11 adet Biyoklimatik Değişken kullanılmış ve oluşturulan modellerin çözümlenmesi sonucunda küresel ısınmanın etkilerini ortaya koyan en önemli değişkenlerin %98,74 ve %96,33 güven düzeyleri ile sıcaklık ve yağış faktörlerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Uygulanan küresel ısınma senaryolarına göre uygulanan modeller kapsamında araştırma alanında SSPs 245 sürecine göre 2060 yılında yarı kurak niteliğine sahip olan alanlar 176310 ha'a, kurak alanlar 132770 ha'a, 2100 yılında ise aynı senaryoya göre yarı kurak nitelikteki alanlar 247870 ha'a ve kurak alanlar 193430 ha'a artması beklenmektedir. SSPs 585 senaryosuna göre 2060 yılında yarı kurak niteliğine sahip olan alanlar 271750 ha'a, kurak alanlar 256460 ha'a, 2100 yılında ise aynı senaryoya göre yarı kurak nitelikteki alanlar 344879 ha'a ve kurak alanlar 329160 ha'a çıkması öngörülmektedir. Ancak SSPs 585 senaryosuna göre 2100 yılında araştırma alanında ağaçlandırılması mümkün olamayacak olan ve tamamen farklı bir ekosistem koşullarının hüküm sürdüğü 3154 ha büyüklüğünde çöl vejetasyonunun yörede oluşacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the results of variance analysis applied to the data related to the variables of average height, average root stump diameter (d0.30), average crown height (crown length) (m) and average last year shoot length (cm), which are quantitative parameters determined in the experimental areas taken from the afforestation areas planted in the same year, i.e. of the same age in semi-arid and arid zone afforestation areas in Afyonkarahisar and Kütahya provinces, it was determined that there were statistically significant differences at the 99% confidence level among the afforestation areas in terms of these quantitative parameters. According to the findings, the number of living individuals in 1969 individuals measured in a total of 38 sample areas in Afyonkarahisar and Kütahya provinces was 1681. Of the 1681 individuals, 1541 were healthy and 140 were unhealthy. In Afyonkarahisar province, 853 (%86.16) of 990 individuals measured in selected afforestation areas are alive, the number of healthy individuals is 767 (%89.92) and the number of unhealthy individuals is 86 (%10.08). In Kütahya province, 828 (%84.58) of 979 individuals measured are alive, 774 (%93.48) of these individuals are healthy and 54 (%6.52) are unhealthy. As a result of Duncan Test applied to all quantitative characters in general, Dişli and Gevrekseydi afforestation areas constitute the first two groups, while Andız, Pusan and Geven afforestation areas constitute the last group. This situation can be shown as the fact that the afforestation areas in Kütahya region are generally established in shallower and superficial stony land, whereas the afforestation areas in Afyonkarahisar are established in more protected and more productive areas closer to the forest regions. All areas in Afyonkarahisar and Kütahya regions where semi-arid and arid zone afforestation areas constituting the research area are located were digitized and the possible effects of global warming were examined with the help of models created through scenarios and the areal changes were determined. For this purpose, a total of 11 Bioclimatic Variables were used and as a result of the analysis of the created models, it was revealed that the most important variables revealing the effects of global warming were temperature and precipitation factors with 98.74% and 96.33% confidence levels. According to the applied global warming scenarios, within the scope of the applied models, in the research area, according to the SSPs 245 process, it is expected that semiarid areas will increase to 176310 ha, arid areas to 132770 ha in 2060, and according to the same scenario, semiarid areas to 247870 ha and arid areas to 193430 ha in 2100. According to the SSPs 585 scenario, it is expected that semiarid areas will increase to 271750 ha, arid areas to 256460 ha in 2060, and according to the same scenario, semiarid areas to 344879 ha and arid areas to 329160 ha in 2100. However, according to the SSPs 585 scenario, it is seen that 3154 ha of desert vegetation will be formed in the region in 2100, where afforestation will not be possible in the research area and where completely different ecosystem conditions prevail.