Ortaokul ve lise dönemindeki öğrencilerin sosyal ve duygusal öğrenme becerilerinin gelişimi için ebeveyn, öğretmen ve okul yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of parent, teacher and school competencies for the development of social and emotional learning skills of students in middle and high school
- Tez No: 934310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bu araştırmada ortaokul veya lise çağında öğrenim görmekte olan çocukların Sosyal Ve Duygusal Öğrenme (SDÖ) becerilerinin gelişimi için ebeveyn, öğretmen ve okul yeterlikleri belirlenmiş ve belirlenen yeterliklerin çeşitli değişkenlerle birlikte ölçümü yapılmıştır. Araştırma ebeveyn, öğretmen ve okul olmak üzere üç farklı boyutta; yeterliklerin belirlenmesi ve çeşitli değişkenlerle ölçümlerinin yapılması olmak üzere iki farklı süreçte yürütülmüştür. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma toplamda 6 farklı çalışma grubu ile yürütülmüştür. Ebeveyn yeterliklerini belirlemede 49, öğretmen yeterliklerini belirlemede 63, okul yeterliklerini belirlemede 100 uzmandan görüş alınmıştır. Belirlenen yeterlikleri çeşitli değişkenlerle birlikte test etme aşamasında; ebeveyn yeterlikleri için 457 ebeveyn, öğretmen yeterlikleri için 390 öğretmen, okul yeterlikleri için 405 öğretmen ve idareci katılımcı olarak belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarında; ebeveyn boyutunun yeterlik alanlarında sırasıyla; öz farkındalıkda 14, öz yönetimde 22, sosyal farkındalıkda 10, sorumlu karar vermede 12, ilişki becerilerinde 16 olmak üzere toplam 74 yeterlik gösterge maddesi belirlenmiştir. Öğretmen boyutunun yeterlik alanlarında sırasıyla; öz farkındalıkda 14, öz yönetimde 17, sosyal farkındalıkda 10, sorumlu karar vermede 7, ilişki becerilerinde 11 olmak üzere toplam 59 yeterlik gösterge maddesi belirlenmiştir. Okul boyutunun yeterlik alanlarında sırasıyla; öz farkındalıkda 10, öz yönetimde 8, sosyal farkındalıkda 11, ilişki becerilerinde 7 olmak üzere toplamda 36 yeterlik gösterge maddesi belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında yeterlik ölçme araçları oluşturulmuş ve yeterlikler çeşitli değişkenlerle katılımcılara uygulanarak test edilmiştir. Bu değişkenler ebeveyn boyutunda; yaş, eğitim düzeyi, çocuğunun eğitim gördüğü okul türü ve çocuğun akademik başarısı, öğretmen boyutunda; branş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, SDÖ bilgi düzeyi, SDÖ veya benzer konularda eğitim alıp almama ve sanatsal etkinliklere katılım düzeyi, okul boyutunda; okul türü, okul kademesi, okul şube sayısı, okul öğretmen sayısı, okul hizmet yılı ve okul akademik başarısı olarak belirlenmiştir. Araştırmada belirlenen ebeveyn, öğretmen ve okul SDÖ yeterliklerinin ortaokul veya lise kademesinde öğrenim görmekte olan çocukların SDÖ becerilerini geliştireceği varsayılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, parent, teacher and school competencies were determined for the development of Social and Emotional Learning (SEL) skills of children studying at secondary or high school age, and the determined competencies were measured with various variables. The research was conducted across three dimensions—parent, teacher, and school—and in two distinct phases: the identification of competencies and their measurement through various variables. The study employed a general screening model and was conducted with six different study groups. In the process of determining competencies, data were collected from 49 experts for parental competencies, 63 experts for teacher competencies, and 100 experts for school competencies. In the testing phase of the determined competencies with various variables; 457 parents were determined as participants for parental competencies, 390 teachers for teacher competencies, and 405 teachers and administrators for school competencies. The study identified a total of 74 competency indicators in the parental dimension, distributed as follows: 14 related to self-awareness, 22 to self-management, 10 to social awareness, 12 to responsible decision-making, and 16 to relationship skills. In the teacher dimension, 59 competency indicators were identified, comprising 14 in self-awareness, 17 in self-management, 10 in social awareness, 7 in responsible decision-making, and 11 in relationship skills. Similarly, the school dimension encompassed 36 competency indicators, including 10 in self-awareness, 8 in self-management, 11 in social awareness, and 7 in relationship skills. In the second stage of the study, competency measurement tools were created and competencies were tested by applying them to participants with various variables. The variables for the parental dimension included age, educational level, type of school attended by the child, and the child's academic performance. For the teacher dimension, the variables included field of expertise, educational level, professional experience, level of knowledge regarding Inquiry-Based Learning (SEL), prior training in SEL or related subjects, and level of engagement in artistic activities. In the school dimension, the variables included school type, school level, number of branches within the school, number of teachers, years of service within the school, and the school's overall academic success. It is assumed that the parent, teacher and school SEL competencies determined in the study will improve the SEL skills of children studying at the secondary or high school level.