Laparoskopik inguinal herni onarımında ultrason eşliğinde abdominal plan bloklarının postoperatif ağrı ve derlenme kalitesi üzerine etkileri
The effects of abdominal plane blocks under ultrasound guidance on postoperative pain and recovery quality in laparoscopic inguinal hernia repair
- Tez No: 934313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR DEMİROLUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Ağrı laparoskopik inguinal herni onarımı sonrası sık görülen problemlerden biridir. Ağrının giderilmesinde multimodal analjezinin bir parçası olarak periferik sinir bloklarının kullanımı önerilmektedir. Çalışmamızda laparoskopik inguinal herni onarımı geçiren hastalarda Modifiye torakoabdominal sinir bloğu- perikondriyal yaklaşım (M-TAPA) ve lateral yaklaşımlı Transversus abdominis plan bloğunun (TAP), postoperatif ağrı tedavisi ve derlenme kalitesine olan etkilerini prospektif olarak karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra (14.12.2023-23) 10 Ocak 2024- 17 Ekim 2024 tarihleri arasında laparoskopik inguinal herni onarımı geçiren 18-65 yaş arası, Amerikan Society of Anesthesiologist (ASA; Amerikan Anestezistler Derneği) I-III, 63 hasta onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. M-TAPA blok uygulanan 32 hasta Grup M-TAPA, lateral TAP blok uygulanan 31 hasta Grup TAP olarak tanımlandı. Hastaların postoperatif 24 saat Numeric Rating Scale (NRS) skorları, kalp atım hızı, sistolik, diyastolik ve ortalama arter basınçları ve periferik oksijen satürasyonu değerleri kaydedildi. Ayrıca preoperatif, postoperatif 24. saat ve postoperatif 15. gün QoR-15 skorları kaydedildi. Postoperatif tramadol tüketimi, ek analjezik kullanım miktarı, antiemetik kullanım miktarı ve postoperatif bulantı kusma (POBK) varlığı kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Pain is one of the common problems after laparoscopic inguinal hernia repair surgery. The use of peripheral nerve blocks as part of multimodal analgesia is recommended for pain management. In our study, we aimed to prospectively compare the effects of Modified thoracoabdominal nerves block through perichondrial approach (M-TAPA) and Transversus abdominis plane block (TAP) on postoperative pain management and recovery quality in patients undergoing laparoscopic inguinal hernia repair. Materials and Methods: After obtaining ethical committee approval (14.12.2023-23), 63 patients aged 18-65 years who underwent laparoscopic inguinal hernia repair between January 10, 2024, and October 17, 2024, were included in the study after obtaining their consent. The patients who received M-TAPA block were defined as Group M-TAPA (32 patients), and those who received lateral TAP block were defined as Group TAP (31 patients). The postoperative 24-hour Numeric Rating Scale (NRS) scores, heart rate, systolic, diastolic, and mean arterial pressures, and peripheral oxygen saturation values were recorded. Additionally, preoperative, postoperative 24-hour, and postoperative 15-day QoR-15 scores were documented. The postoperative tramadol consumption, the amount of additional analgesic use, the amount of antiemetic use, and the presence of postoperative nausea and vomiting (PONV) were also recorded. Results: No significant difference was found in demographic data between the groups.