Tantalyum karbür (TaC) takviyesinin lamel grafitli dökme demirin malzeme özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tantalum carbide (TaC) reinforcement on the material properties of lamellar graphite cast iron
- Tez No: 934325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RİFAT YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda (ağrılıkça %0, %0.025, %0.155 ve %0.285) Tantalyum Karbür (TaC) takviyesi yapılarak lamel grafitli dökme demir malzemelerin üretimleri yapılmıştır. Üretilmiş olan bu döküm malzemelerden sertlik deney numuneleri, basma deney numuneleri ve aşınma deney numuneleri hazırlanmıştır. Mekanik özellikleri belirlemek amacıyla hazırlanmış olan bu numunelere sertlik ölçüm deneyi, basma deneyi ve aşınma deneyleri uygulanmıştır. Yapılan sertlik ölçüm sonuçlarına göre %0.025 TaC takviye oranına sahip deney numunesinde ortalama 231 HB olarak en yüksek değer tespit edilmiştir. Basma deneylerinde %0.285 TaC takviyeli numunede ortalama 949 MPa olarak en yüksek gerilme değeri gözlemlenmiştir. Yapılan aşınma testleri ile aşınma hacmi, aşınma oranı ve sürtünme katsayılarındaki değişimler tespit edilmiştir. Ayrıca, numunelerin aşınmış yüzeyleri SEM cihazı ile incelenerek aşınma mekanizmaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, lamellar graphitic cast iron materials were produced with Tantalum Carbide (TaC) reinforcement at different ratios (0%, 0.025%, 0.155% and 0.285% by weight). Hardness test specimens, compression test specimens and wear test specimens were prepared from these produced cast materials. Hardness measurement tests, compression tests and wear tests were applied to these samples prepared to determine the mechanical properties. According to the hardness measurement results, the highest value of 231 HB was determined in the test specimen with 0.025% TaC reinforcement ratio. In compression tests, the highest stress value of 949 MPa was observed in the 0.285% TaC reinforced sample. With the wear tests, changes in wear volume, wear rate and friction coefficients were determined. In addition, the worn surfaces of the samples were examined by SEM device and the wear mechanisms were determined.