Mimari restorasyon uygulamalarında saydam malzeme kullanımı
Use of transparent materials in architectural restoration practices
- Tez No: 934332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Saydamlık uygulamalarına antik zamandan beri yapılarda rastlansa da bugünkü anlamına ancak teknoloji ve malzemenin gelişimiyle kavuşmuştur. Modern mimaride ilgiyle karşılanan saydamlık, mimari restorasyon uygulamalarında da önemli bir yere sahip olmuştur. Mimari restorasyon uygulamalarında ilgili kuruluşlar tarafından düzenlenmiş, uluslararası ve ulusal belgelerle sabit, uyulması gereken bazı prensipler mevcuttur. Restorasyon uygulamalarında sadece camın değil, tüm saydam malzemelerin kullanımının bahsedilen prensiplere uyumu ile ilgili bir çalışmaya ihtiyaç olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında, öncelikle, sonraki bölümlere temel oluşturacak şekilde saydamlık kavramının tarihsel gelişimi ele alınmıştır. Ardından sektörde yer alan saydam yapı malzemeleri tanıtılmış ve bu malzemelerle ilgili birtakım teknik bilgiler verilmiştir. Tarihi yapıların koruma anlayışı, müdahale çeşitleri ve uluslararası belgeler çerçevesinde tarihi yapılarda farklı malzeme ya da ek tasarımında belirlenmiş kriterler araştırılmıştır. Son olarak Türkiye ve dünyadan çeşitli restorasyon uygulamaları incelenerek belirlenen araştırma sorularının cevapları aranmıştır. Belirlenen örnekler literatürde yer alan tüm bilgileriyle derlenmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Çalışma, restorasyon uygulamalarında saydamlık ile çözüm bulunmuş tartışmalı meseleleri ele almasıyla önem kazanmaktadır. Saydamlık kavramının kapsamlı bir şekilde incelenmesi, cam dışındaki saydam malzemelere de ağırlık verilerek farklı bir bakış açısıyla özgün bir çalışmanın ortaya konması hedeflenmiştir. Sonuç olarak, yapılan değerlendirmeler, saydam malzeme kullanımının, tarihi yapının mevcut durumu, yeni işlevi ve uluslararası düzenlemelere uygunluğu doğrultusunda yönlendirilmesi gereken restorasyon uygulamalarına ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Although transparency practices have been found in buildings since ancient times, it has only gained its current meaning with the development of technology and materials. Transparency, which is welcomed with interest in modern architecture, has also had an important place in architectural restoration practices. There are some principles to be followed in architectural restoration practices, which are regulated by relevant organizations and fixed by international and national documents. It has been seen that there is a need for a study on the compliance of the use of not only glass but also all transparent materials with the mentioned principles in restoration practices. Within the scope of the study, firstly, the historical development of the concept of transparency is discussed as a basis for the following chapters. Then, transparent building materials in the market are introduced and some technical information about these materials is given. Within the framework of the understanding of conservation of historical buildings, types of interventions and international documents, the criteria determined in the design of different materials or additions in historical buildings were investigated. Finally, answers to the research questions are sought by analyzing various restoration practices from Turkey and the world. The examples were compiled with all the information in the literature and the data obtained were evaluated. The study gains importance by addressing the controversial issues that have been solved with transparency in restoration practices. It is aimed to examine the concept of transparency comprehensively and to present an original study with a different perspective by focusing on transparent materials other than glass. As a result, the evaluations aim to shed light on the restoration practices that should be guided by the use of transparent materials in line with the current state of the historical building, its new function and its compliance with international regulations.