Türkiye'deki rugilus leach (coleoptera: staphylinidae, paederinae) cinsine bağlı türler üzerinde taksonomik ve faunistik araştırmalar
Taxonomic and faunistic studies on the species of rugilus (coleoptera:staphylinidae, paederinae) in Turkey
- Tez No: 934356
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Rugilus (Coleoptera: Staphylinidae, Paederinae) cinsi Leach in Samouelle tarafından 1819 yılında tanımlanmış olup Paederinae altfamilyasına bağlı Lathrobiini tribüsü içinde yer alan Stilicina alt tribüsüne dâhil olan bir cinstir. Rugilus cinsine dâhil 104 tür ve 8 alttür Afrotropikal Bölgede, 38 tür Neotropikal Bölgede, 9 tür Nearktik Bölgede, 86 tür Palearktik Bölgede, 8 tür Oriental Bölgede, 7 tür hem Oriental ve hem de Güneydoğu Palearktik Bölgede, 1 tür hem Oriental ve hem de Yeni Gine'de ve 1 tür ise kozmopolit olarak bulunmakta olup tüm dünyada toplam 255 tür ile temsil edilmektedir. Bu proje kapsamında yapılan arazi çalışmaları ile 1862-2024 yılları arasında toplanmış müze örnekleri ve çeşitli projelerden elde edilen örneklerin incelenmesi sonucunda Rugilus cinsine bağlı olarak Türkiye'de toplam 9 tür kaydedilmiştir. Bu türler; Rugilus angustatus (Geoffray, 1785), R. arabs (Saulcy, 1865), R. lesbius Assing, 2005, R. maltzevi Gusarov, 1991, R. orbiculatus (Paykull, 1789), R. rufipes Germar, 1836, R. similis (Erichson, 1839), R. subtilis (Erichson, 1840), R. tauricus (Rougemont, 1988) türleridir. Buna göre, R. angustatus Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesi'nden, R. arabs Marmara Bölgesi'nden, R. maltzevi Doğu Anadolu Bölgesi'nden, R. similis Marmara Bölgesi ve Batı Karadeniz Bölümü'nden ve R. subtilis Marmara Bölgesi, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri'nden ilk defa kaydedilmiştir. Daha önceden Türkiye'den kaydedilen Rugilus longicollis (Fauvel,1900) türünün tip örnekleri incelenmiş ve Türkiye faunasından çıkarılması gerektiği önerilmiştir. Ayrıca kaydedilen tüm türlere ait morfolojik bilgiler ve fotoğraflar sunulmuştur. R. orbiculatus türünün önemli morfolojik özellikleri ilk defa taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak incelenmiş ve şekillendirilmiştir. Ek olarak saptanan türlere ait ekolojik bilgiler sunularak grafiklere yer verilmiştir. Belirlenen tüm türler zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Rugilus (Coleoptera: Staphylinidae, Paederinae) was described by Leach in Samouelle in 1819 and is a genus belonging to the subtribe Stilicina within the tribe Lathrobiini of the subfamily Paederinae. The genus Rugilus includes 104 species and 8 subspecies in the Afrotropical Region, 38 species in the Neotropical Region, 9 species in the Nearctic Region, 86 species in the Palearctic Region, 8 species in the Oriental Region, 7 species in both the Oriental and Southeastern Palearctic Region, 1 species in both the Oriental and New Guinea, and 1 species is found cosmopolitan, representing a total of 255 species worldwide. As a result of field studies carried out within the scope of this project and examination of museum specimens collected and specimens obtained from various projects between 1862 and 2024, a total of 9 species belonging to the genus Rugilus have been recorded in Turkey. These species are Rugilus angustatus (Geoffray, 1785), R. arabs (Saulcy, 1865), R. lesbius Assing, 2005, R. maltzevi Gusarov, 1991, R. orbiculatus (Paykull, 1789), R. rufipes Germar, 1836, R. similis (Erichson, 1839), R. subtilis (Erichson, 1840), R. tauricus (Rougemont, 1988). R. angustatus from the Eastern Black Sea and Marmara Region, R. arabs from the Marmara Region, R. maltzevi from the Eastern Anatolia Region, R. similis from the Marmara Region and the Western Black Sea Region, and R. subtilis from the Marmara Region, Central and Eastern Black Sea Regions were recorded for the first time. Type specimens of Rugilus longicollis (Fauvel, 1900), previously recorded from Turkey, were examined and it was suggested that it should be removed from the Turkish fauna. In addition, morphological information and photographs of all recorded species are presented. Important morphological features of R. orbiculatus species were examined and shaped for the first time using scanning electron microscopy (SEM). In addition, ecological information of the identified species is presented and included in the graphics. All identified species were evaluated zoogeographically.