Comparative analysi̇s of detection and classification of brain tumors using deep learning methods on MRI images
MR görüntülerinde derin öğrenme yöntemleri kullanılarak beyin tümörlerinin tespiti ve sınıflandırılmasının karşılaştırılmalı analizi
  1. Tez No: 934380
  2. Yazar: ALPER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Beyin tümörleri dünya genelinde giderek artmakta ve ölümcül bir hastalık haline gelmektedir. Bu tümörlerin erken evrede tespit edilmesi, hastaların yaşam süresini uzatmak açısından kritik bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, beyin tümörlerini elle sınıflandırmak oldukça karmaşık ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu çalışmada, farklı türdeki beyin tümörlerinin otomatik olarak sınıflandırılması için hibrit ViT ve CNN transfer öğrenme modeli önerilmektedir. Önerilen bu yaklaşımda ön işleme, veri artırma, derin özellik çıkarımlarının birleşimi, ince ayar ve sınıflandırma yapılmaktadır. Vision Transformer modelinin bir varyantı olan ViT-B/16 ve EfficientNet-B0 önceden eğitilmiş modelleri, bilgilendirici özelliklerin sayısını artırmak ve aşırı uyumu engellemek amacıyla birleştirilmiştir. Önerilen model, derin öğrenmede yaygın olarak kullanılan önceden eğitilmiş VGG16, ResNet50, EfficientNet-B0 ve ViT-B/16 modelleriyle detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Önerilen model %98,67 doğruluk oranını elde etmiş ve diğer modellerden tüm performans metriklerinde daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Brain tumors are increasing worldwide and becoming a deadly disease. Early detection of these tumors is of critical importance to prolong the survival of patients. However, manually classifying brain tumors is a very complex and time-consuming process. In this study, a hybrid ViT and CNN transfer learning model is proposed for automatic classification of different types of brain tumors. The proposed approach combines preprocessing, data augmentation, deep feature extraction, fine-tuning and classification. ViT-B/16 and EfficientNet-B0 pre-trained models, which are a variant of the Vision Transformer model, are combined to increase the number of informative features and prevent overfitting. The proposed model is compared in detail with pre-trained models VGG16, ResNet50, EfficientNet-B0 and ViT-B/16, which are widely used in deep learning. The proposed model achieved 98.67% accuracy and outperformed other models in all performance metrics.