Proje bazlı imalat yapan firmada yalın üretim uygulamaları
Lean manufacturing practices in a project-based production company
  1. Tez No: 934379
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Artan rekabet koşullarında, bir ürünün kaliteli ve hızlı üretimi için tüm aşamaların uyumlu çalışması şarttır. Malzeme hazırlığı ve üretim hattının beslenmesi bu süreçte kritik bir rol oynar. Ancak müşteri ihtiyaçlarının değişip çeşitlendiği pazarda, işletmeler, taleplere uyum sağlamak ve yeni ürünler geliştirmek için üretim sistemlerini modernize ve optimize etme ihtiyacı duymaktadır. Yalın üretim, israfları azaltmaya yönelik bir yöntem olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması, makine imalat sektöründe proje bazlı üretim gerçekleştiren bu fabrikada yalın felsefe yöntemleri ele alınarak bu süreçlerin sürekli iyileştirmek amacıyla kaleme alınmıştır. Üretilen ürünlerin bazı zamanlar istenilen süreyi aşarak daha erken teslim edilmesi gerekebilir. Bu nedenle, anında ve hızlı tepki verebilen bir sistemin kurulması önemlidir. Bu perspektif doğrultusunda, iç lojistik sistemlerindeki geçmişten kalma atıl kapasiteler ve verimsizlikler belirlenmiştir. Lojistik rotaları oluşturulmuş ve malzemelerin istenen yere, sadece ihtiyaç duyulan miktarda, mümkün olan en kısa yoldan ulaştırılması konusunda çalışmalar yapılmıştır.Bu çalışma, ürün maliyetlerini azaltırken verimliliği artırmayı amaçlayan yalın üretim tekniklerinin bir firmadaki uygulama sonuçlarını inceleyerek literatüre katkı sunmayı ve bu uygulamaları geliştirmeye yönelik stratejiler belirlemeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In an increasingly competitive environment, the harmonization of all stages is essential for the quality and speedy production of a product. Material preparation and production line feeding play a critical role in this process. However, in a market where customer needs change and diversify, businesses need to modernize and optimize their production systems to adapt to demands and develop new products. Lean production is considered as a method to reduce waste. This thesis is written in order to continuously improve these processes by addressing lean philosophy methods in this factory, which carries out project-based production in the machinery manufacturing sector. Produced products may sometimes need to be delivered earlier than the desired time. Therefore, it is important to establish a system that can react instantly and quickly. In line with this perspective, past idle capacities and inefficiencies in internal logistics systems were identified. Logistics routes have been created and efforts have been made to deliver materials to the desired location, only in the quantity needed, in the shortest possible way.This study aims to contribute to the literature by examining the application results of lean production techniques, which aim to increase productivity while reducing product costs, in a company and to determine strategies to improve these practices.