Türkiye'deki enerji üretiminin verisel analizi ve model geliştirmesi
Data analysis and model development of energy production in Turkey
- Tez No: 934402
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin elektrik enerjisi üretimi, tüketimi ve dağıtım sistemlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynaklarının mevcut durumu analiz edilerek, bu kaynakların enerji arz güvenliğine ve çevresel sürdürülebilirliğe etkisi tartışılmıştır. Türkiye'nin enerji tüketim verileri yıllara göre detaylı bir şekilde değerlendirilmiş, bölgesel ve sektörel farklılıklar istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Enerji dağıtım altyapısının mevcut durumu ve karşılaşılan zorluklar analiz edilmiş, özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik dağıtımına entegrasyonunun potansiyeli ortaya konulmuştur. Veri analizi süreçlerinde doğrusal regresyon modelleri ve diğer istatistiksel yöntemler kullanılmış; bu sayede enerji üretim ve tüketim trendleri analiz edilmiş ve geleceğe yönelik tahminler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Türkiye'nin enerji ithalatına bağımlılığını azaltacak, enerji verimliliğini artıracak ve çevresel etkileri minimize edecek stratejik öneriler sunmaktadır. Çalışma, hem enerji sektörüne hem de politika yapıcılara yenilikçi çözümler ve sürdürülebilir enerji yönetimi için yol gösterici bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines Turkey's electricity production, consumption, and distribution systems. The current state of renewable and non-renewable energy sources in electricity production is analyzed, discussing their impact on energy supply security and environmental sustainability. Turkey's energy consumption data is evaluated in detail over the years, and regional and sectoral differences are analyzed using statistical methods. The current status and challenges of the energy distribution infrastructure are analyzed, with a particular focus on the potential integration of renewable energy sources into the electricity distribution network. Linear regression models and other statistical methods were employed during the data analysis processes, enabling an in-depth examination of energy production and consumption trends and making future projections. The findings provide strategic recommendations that aim to reduce Turkey's dependence on energy imports, enhance energy efficiency, and minimize environmental impacts. This study serves as a guiding framework for innovative solutions and sustainable energy management for both the energy sector and policymakers.