Romantik ilişkilerde koşulsuz kendini kabul ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkide duygusal zekanın aracılık etkisinin incelenmesi
Investigation of the mediating role of emotional intelligence unconditional self-acceptance and mindfulness in romantic relationships
- Tez No: 934447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT YAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı romantik ilişkilerde koşulsuz kendini kabul ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkide duygusal zekanın aracılık etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18-30 yaş aralığında bulunan ve romantik ilişkisi olan 332 kişi oluşturmaktadır. Katılımcılara“Google Formlar”aracılığıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”,“Romantik İlişkide Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Koşulsuz Kendini Kabul Ölçeği”ve“Asıl Form Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği-33-Tr”uygulanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı ve aracılık analizinden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda duygusal zekanın sosyodemografik değişkenler üzerinde anlamlı farklılığı olmadığı, koşulsuz kendini kabul ve alt boyutlarının cinsiyet, yaş, baba eğitim düzeyi ve ilişki süresine göre anlamlı farklılığı olmadığı fakat anne eğitim düzeyi ve sosyoekonomik düzeye göre anlamlı farklılıklar olduğu, bilinçli farkındalığın sadece ilişki süresi üzerinde anlamlı farklılığı olduğu bulunmuştur. Araştırmanın diğer değişkenlerine göre sonuçlarında koşulsuz kendini kabul, bilinçli farkındalık ve duygusal zeka arasında ilişki olduğu, bilinçli farkındalığın koşulsuz kendini kabul ve duygusal zeka üzerinde anlamlı etkisi olduğu fakat koşulsuz kendini kabul ve bilinçli farkındalık arasındaki ilişkide duygusal zekanın aracı etkisinin olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating effect of emotional intelligence in the relationship between unconditional self-acceptance and mindfulness in romantic relationships. The sample of the study consists of 332 of individuals aged between 18 and 30 who are in romantic relationship. Participants were administered“Personal Information Form”which were created by the researcher using,“Mindfulness in Romantic Relationships Scale”,“Unconditional Self-Acceptance Scale”and“Original Form Schutte Emotional Intelligence Scale-33-Tr ”Google Forms". The t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson product moment correlation coefficient and mediation analysis were utilized to analyse the data. The results of the research indicated that there was no significant difference in emotional intelligence based on sociodemographic.variables, that there were no significant differences in unconditional self-acceptance and its subdimensions based on gender, age, father's education level, and relationship duration, but there were significant differences based on mother's education level and socioeconomic status. It was found that mindfulness had a significant difference only in relation to relationship duration.According to the results concerning other variables, there is a relationship between unconditional self-acceptance, mindfulness, and emotional intelligence, and it was determined that mindfulness has a significant effect on unconditional self- acceptance and emotional intelligence, but emotional intelligence did not have a mediating effect in the relationship between unconditional self-acceptance and mindfulness.The research findings were discussed in the light of the literature.