Türkçe öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi (Yozgat ili örneği)
In-service training needs of Turkish teachers (Yozgat province example)
- Tez No: 934446
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNER BERKANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Yozgat ilinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapan Türkçe öğretmenlerinin hizmet içi eğitim ihtiyaçlarının çeşitli değişkenlere göre belirlenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama modelinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Yozgat ilinde görev yapmakta olan 307 Türkçe öğretmeni oluştururken, araştırmanın örneklemini ise bu evrenden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenen 298 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı ve uzman tarafından geliştirilen Türkçe Öğretmenlerinin Hizmet İçi Eğitim İhtiyaçları Anketi kullanılmıştır. Toplanan verilerin normal dağılım gösterdikleri tespit edildikten sonra, parametrik testlerden“bağımsız örneklem T testi ve tek yönlü anova”analizleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, Türkçe öğretmenlerinin alan bilgisi ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyacının en düşük“yapı bilgisi (kelimede biçim) öğretim yöntem ve teknikleri”faktöründe, en yüksek ise“eleştirel okumayı sağlama yöntemleri”faktöründe bulunduğu, Türkçe öğretmenlerinin meslek bilgisi ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyacının en düşük“yıllık ders planı hazırlama”faktöründe, en yüksek ise“çağdaş eğitim teknolojileri bilgisi”faktöründe bulunduğu, Türkçe öğretmenlerinin genel kültür/genel yetenek ile ilgili hizmet içi eğitim ihtiyacının en düşük“insan ilişkileri”faktöründe, en yüksek ise“proje yazma”faktöründe bulunduğu, Türkçe öğretmenlerinin kıdemlerinin alan bilgisi, meslek bilgisi ve genel kültür/genel yetenek bilgisi hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu, Türkçe öğretmenlerinin cinsiyetlerinin alan bilgisi hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu, Türkçe öğretmenlerinin görev yaptıkları okul türünün alan bilgisi ve meslek bilgisi hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu, Türkçe öğretmenlerinin kariyer basamaklarının alan bilgisi ve meslek bilgisi hizmet içi eğitim ihtiyaçları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu, sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to determine the in-service training needs of Turkish teachers working in Yozgat province during the 2022-2023 academic year according to various variables. The study utilizes a relational screening model. The population of the research consists of 307 Turkish teachers working in Yozgat during the 2022-2023 academic year, while the sample is composed of 298 Turkish teachers selected through convenience sampling. In the study, a Personal Information Form developed by the researcher and a Needs Assessment Survey for In-Service Training of Turkish Teachers developed by the researcher and experts were used. After confirming that the collected data showed normal distribution, parametric tests, specifically“independent samples T-test and one-way ANOVA,”were conducted for analysis. The analyses revealed that the in-service training need of Turkish teachers related to field knowledge was lowest in the factor of“teaching methods and techniques of structure knowledge (form in words)”and highest in the factor of“methods for ensuring critical reading.”The in-service training need related to professional knowledge was lowest in the factor of“preparing annual lesson plans”and highest in the factor of“knowledge of contemporary educational technologies.”For general culture/general ability, the lowest need was in the factor of“human relations”and the highest in“writing projects.”It was concluded that the seniority of Turkish teachers has a determining effect on their in-service training needs regarding field knowledge, professional knowledge, and general culture/general ability; that the gender of Turkish teachers has a determining effect on their in-service training needs regarding field knowledge; that the type of school where Turkish teachers work has a determining effect on their in-service training needs regarding field knowledge and professional knowledge; and that the career steps of Turkish teachers have a determining effect on their in-service training needs regarding field knowledge and professional knowledge.