Fiber optik benek deseni üzerinde sagnac etkisinin araştırılması
Investigation of the sagnac effect on fiber optic speckle pattern
  1. Tez No: 934472
  2. Yazar: EGE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA NAVRUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Seyrüsefer sistemleri bir aracın konumunu, hızını ve yönünü belirleyen bir konumdan başka bir konuma ulaşması için ideal rotayı belirleyen sistemlerdir. Hava, deniz ve yer altı platformlarında bu rotanın hesaplanması için aracın seyir sırasındaki açısal hızının ölçülmesi kritiktir ve bu ölçümler için jiroskop adı verilen ile yapılır. Jiroskop başlangıçta mekanik prensiplere dayanarak tasarlanan bir cihaz olmasına karşın ilerleyen yıllarda jiroskop tasarımlarında elektronik ve optik teknolojiler baskın hale gelmiştir. Bu jiroskop çeşitlerinden biri olan fiber optik jiroskop özellikle ölçüm hassasiyetleri ile öne çıkan bir jiroskop türü olmuştur. Fiber optik jiroskopta, bir fiber sarmalında zıt yönde dolanan iki ışık demeti arasında açısal dönme neticesinde oluşan optik yol farkı nedeniyle girişim oluşur. Sagnac etkisi olarak bilinen bu teknik endüstride kullanılan geleneksel fiber optik jiroskobun genel çalışma prensibini oluşturur. Bu tez kapsamında geleneksel fiber optik jiroskoba alternatif yeni bir fiber optik jiroskop tasarımı sunulmuştur. Çok modlu fiberlerdeki benek desenin görüntülenmesi ile açısal dönmenin nasıl ölçülebileceği ilk defa bu tezde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Navigation systems are systems that determine the position, speed, and direction of a vehicle and identify the ideal route for reaching a destination. Calculating this route for aerial, marine, and underground platforms require measuring the angular velocity of the vehicle during navigation, and these measurements are performed using devices called gyroscopes. Although gyroscopes were initially designed based on mechanical principles, advancements over the years have shifted gyroscope designs toward electronic and optical technologies. One type of gyroscope that stands out for its measurement precision is the fiber optic gyroscope. In a fiber optic gyroscope, interference occurs due to the optical path difference created by angular rotation between two light beams traveling in opposite directions through a fiber coil. This technique, known as the Sagnac effect, forms the general working principle of conventional fiber optic gyroscopes used in the industry. In this thesis, an alternative design to conventional fiber optic gyroscopes has been proposed. For the first time, this study investigates how angular rotation can be measured by imaging the speckle pattern in multimode fibers.