Kentsel boşlukların oluşum nedenleri ve potansiyelleri üzerine bir değerlendirme: Samsun kale mahallesi örneği
An evaluation of the causes and potentials of urban voids: The case of Samsun kale neighbourhood
  1. Tez No: 934471
  2. Yazar: TÜLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET YILMAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüz kentleri, hızlı büyüme ve kontrolsüz gelişmenin tetiklediği plansız kentleşme sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu süreç, kentsel dokudaki doluluk-boşluk dengesinin bozulmasına ve kamusal alan ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Bu araştırmada, kentsel dokudaki doluluk-boşluk dengesinin bozulması ve artan kamusal alan ihtiyacı bağlamında, kentsel boşlukların çok boyutlu değerlendirilmesi yapılarak sunduğu fırsatlar, değerler ve potansiyellerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın temel hedefi, kentsel boşlukların çevresel, sosyal, kültürel, ekonomik ve estetik potansiyellerinin desteklenerek kamusal yaşama nasıl entegre edilebileceğini var olan örnekler ve Samsun ili Kale Mahallesi özelinde yapılan çalışmalar üzerinden tartışarak ortaya koymaktır. Bu kapsamda, kentsel boşlukların kent ve kentli yaşamındaki önemini teorik çerçevede irdelemekte, kentsel boşlukların oluşum dinamiklerini ve kent dokusunda yarattığı etkileri tespit etmekte ve kamusal alan olarak kullanım potansiyellerini sistematik bir yaklaşımla incelemektedir. Tüm bunların sonucunda, boşlukların en az doluluklar kadar önemli ve atıl bırakılmayacak kadar değerli olduğunu, üzerinde düşünülmesi ve tasarlanması gereken bir problem alanı tanımladığını ve kentlerin geleceği için taşıdığı stratejik önemi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's cities are faced with the problems of unplanned urbanization triggered by uncontrolled development and rapid growth. This process leads to the deterioration of the occupancy-void balance in the urban fabric and an increase in the need for public space. This study, aims to reveal the opportunities, values and potentials offered by the multi-dimensional evaluation of urban voids in the context of the deterioration of the occupancy-void balance in the urban fabric and the increasing need for public space. The main objective of the study is to reveal how urban voids can be integrated into public life by supporting their environmental, social, cultural, economic and aesthetic potentials by discussing existing examples and studies carried out in the Kale Neighbourhood of Samsun province. In this context, it presents the importance of urban voids in urban and urban life in a theoretical framework, determines the formation dynamics of urban voids and the effects they create in the urban fabric, and analyses their potential for use as public spaces with a systematic approach. As a result of all these, it reveals that voids are at least as important as occupancies and too valuable to be left idle, that they define a problem area that needs to be considered and designed, and that they are strategically important for the future of cities.