Martin Buber ile Gabriel Marcel'in tanrı ve ahlâk anlayışlarının mukayesesi
The comparison of Martin Buber and Gabriel Marcel's concepts of god and morality
- Tez No: 934491
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada Martin Buber ve Gabriel Marcel'in varoluş felsefesi çerçevesinde Tanrı ve ahlâk anlayışları ele alınmış, iki düşünürün felsefî sistemleri karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırma, teistik varoluşçuluğun sunduğu bakış açısıyla bireyin varoluşsal anlam arayışında Tanrı'nın ve ahlâkın işlevine odaklanmaktadır. Buber'in birey ile Tanrı arasındaki ilişkiye dayalı“Ben-Sen”kavramını merkeze alan diyalojik etiği ile Marcel'in insanın kendini aşarak Tanrı'ya ve başkalarına bağlanması ekseninde geliştirdiği aşkın ahlâk anlayışı arasında güçlü bir tamamlayıcılık olduğu tespit edilmiştir. Buber'in varoluş felsefesi bireysel ve toplumsal ilişkilerde diyalog ve karşılıklılığı vurgularken, Marcel'in yaklaşımı sadakat ve bağlanmaya dayalı içsel bir yaşantıyı önemsemektedir. Çalışmamızda Buber ve Marcel'in modern dünyanın yalnızlık, anlam kaybı ve araçsallaşmış insan ilişkileri gibi sorunlarına değindiği ve bu krizlere yönelik özgün çözüm yolları önerdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Martin Buber and Gabriel Marcel's conceptions of God and morality within the framework of existential philosophy are discussed and the philosophical systems of the two thinkers are analysed with a comparative approach. The research focuses on the function of God and morality in the individual's search for existential meaning from the perspective of theistic existentialism. It is found that there is a strong complementarity between Buber's dialogical ethics, which centres on the concept of 'I-Thou' based on the relationship between the individual and God, and Marcel's transcendental ethics, which is developed on the basis of human transcendence of self and attachment to God and others. While Buber's existential philosophy emphasizes dialogue and reciprocity in individual and social relations, Marcel's approach emphasizes an inner life based on loyalty and commitment. In our study, it has been concluded that Buber and Marcel address the problems of the modern world such as loneliness, loss of meaning and instrumentalised human relations and propose original solutions to these crises.