Uluslararası Bakalorya Diploma Programı öğrencilerinin özyönetim becerilerinin inşasında ailenin rolü
The role of the family in the construction of self-management skills of International Baccalaureate Diploma Programme students
- Tez No: 934490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÜVERCİN SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
21. yüzyılın hızla değişen dünyasında, bireylerin akademik ve kişisel başarılarını şekillendiren en önemli becerilerden biri olan öz yönetim, yalnızca bireysel çabayla değil, aynı zamanda aile desteğiyle inşa edilir. Araştırmanın amacı, Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (International Baccalaureate Diploma Programme – IBDP) öğrencilerinin öz yönetimli öğrenme becerilerinin inşasında ailelerinin rolünü incelemektir. Bu araştırma Malcolm Knowles'un Yetişkin Eğitimi Kuramı (Andragoji) çerçevesinde yapılan nitel bir çalışmadır ve fenomenoloji (görüngübilim) desenine dayalı olarak tasarlanmıştır. Araştırmada, ulaşılması zor ve az bulunan örnekleme ulaşmak amacıyla kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu araştırmada yurt içinde farklı illerde IBDP eğitimi almış ya da almakta olan 13 öğrencinin velisi (11 veli) yer almaktadır. Görüşmelerden elde edilen çözümlemeler, tematik analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Bunun sonucunda temalar“Ebeveynlerin İletişim Stratejileri ve Öğrenme Sürecine Katkıları”,“Öz Yönetimli Öğrenme Sürecinde Kişisel Özellikler ve Öğrenme Yaklaşımları”,“Ergenlikte Bilişsel ve Duygusal Değişimlerin Öz Yönetimli Öğrenmeye Yansıması”,“Ebeveynlerin Akademik ve Duygusal Destek Rolleri ve ”IBDP'nin Öz Yönetimli Öğrenmeye Yansıması" olarak belirlenmiştir. Belirlenen temaların her biri, öz yönetimli öğrenme becerilerinin gelişiminde kritik rol oynayan farklı unsurları ifade etmektedir ve bu faktörlerin birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak, araştırmanın temel amacına ulaşmada oldukça önemli olmuştur. Her bir tema çocukların gelişiminde farklı faktörlerin rol oynadığını ve bu faktörlerin arasındaki dengeyi gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ebeveynlerin İletişim Stratejileri ve Öğrenme Sürecine Katkıları teması, ebeveyn-çocuk ilişkilerinin gelişim üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymaktadır. Ebeveynlerin Akademik ve Duygusal Destek Rolleri ve IBDP'nin Öz Yönetimli Öğrenmeye Yansıması temaları, çocukların gelişiminde dışsal faktörlerin büyük rol oynadığını gösterirken, Öz Yönetimli Öğrenme Sürecinde Kişisel Özellikler ve Öğrenme Yaklaşımları ve Ergenlikte Bilişsel ve Duygusal Değişimlerin Öz Yönetimli Öğrenmeye Yansıması temaları içsel faktörlerin önemini vurgulamaktadır. Bu temaların her biri, öz yönetimli öğrenme becerilerinin gelişiminde kritik rol oynayan farklı unsurları ifade etmektedir ve bu faktörlerin birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak, araştırmanın temel amacına ulaşmada oldukça önemli olmuştur. Elde edilen bulgular, öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerinde öz yönetimli öğrenme becerilerinin çok önemli bir yer tuttuğunu ve bu becerilerin gelişiminde aile desteğinin önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Sonuçlar, öz yönetimli öğrenme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen programlar tasarlanması gerektiğini göstermektedir. Aile eğitim programlarının geliştirilmesi ve öğretmenlerin öz yönetimli öğrenme becerileri konusunda eğitilmesi, öğrencilerin akademik ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly changing world of the 21st century, self-management stands as one of the most critical skills shaping individuals' academic and personal success, built not only through individual effort but also with the support of their families. The purpose of this study is to examine the role of families in the construction of self-directed learning skills among students enrolled in the International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP). This qualitative study is framed within Malcolm Knowles' Theory of Adult Education (Andragogy) and designed based on the phenomenological approach. The study employed a snowball sampling method to reach a rare and hard-to-access population. The participants of the study included parents (11 in total) of 13 students who have either completed or are currently enrolled in the IBDP in various provinces within the country. The data obtained from the interviews were analyzed using thematic analysis techniques. The analysis revealed five themes:“Parental Communication Strategies and Their Contribution to the Learning Process,”“Personal Characteristics and Learning Approaches in the Process of Self Directed Learning,”“The Reflection of Cognitive and Emotional Changes in Adolescence on Self Directed Learning,”“The Academic and Emotional Support Roles of Parents,”and“The Reflection of the IBDP on Self Directed Learning”. Each of these themes represents distinct factors that play a critical role in the development of self-directed learning skills, and understanding the interactions among these factors is essential for achieving the study's primary objectives. Each theme highlights the role of different factors in children's development and demonstrates the balance among these factors. The theme Parental Communication Strategies and Their Contribution to the Learning Process explicitly reveals the impact of parent-child relationships on development. Themes such as The Academic and Emotional Support Roles of Parents and The Reflection of the IBDP on Self Directed Learning emphasize the significant role of external factors in children's development, while themes like Personal Characteristics and Learning Approaches in the Process of Self Directed Learning, and The Reflection of Cognitive and Emotional Changes in Adolescence on Self Directed Learning underscore the importance of internal factors. Each of these themes represents distinct elements that play a critical role in the development of self-directed learning skills. Understanding how these factors interact with one another is essential for achieving the primary objective of the study. The findings indicate that self-directed learning skills hold a significant place in students' academic and personal development, and family support plays a critical role in fostering these skills. The results highlight the necessity of designing programs aimed at improving self-directed learning skills. Furthermore, the study emphasizes the importance of developing family education programs and training teachers on self-directed learning skills to enhance students' academic and personal growth.