Göz farlarının fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi kullanılarak adli amaçlı incelenmesi
Forensic examination of eye shadows using fourier transform infrared spectrometry
- Tez No: 934518
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Adli bilimler, adaletin tecellisi amacıyla adli ve idari soruşturmalarda elde edilen maddi delillerin incelenmesi ile suç ve suçlunun tespiti için yürütülen teknik çalışmaların bütünüdür . Edmond Locard'ın“Her temas iz bırakır”sözünden yola çıkarak yapılan incelemelerde bulguların delile dönüşmesi aşamasında ise tıp, fizik, kimya, biyoloji, antropoloji ve psikoloji gibi farklı birçok ana disiplinlerden olduğu kadar bunların alt dallarından da yararlanılır. Olay yeri incelemede eser delil türlerinden biri olan kozmetik deliller, özellikle kullanım sıklığı nedeniyle kadına yönelik her türlü şiddet vakalarında karşımıza çıkabilmektedir. Kozmetik delillerin incelenmesinde en sık kullanılan yöntemler ise spektroskopik yöntemlerdir. Bu yöntemlerden biri olan Zayıflatılmış Toplam Yansıma (ATR) metodu ile Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FTIR) Spektrometresi cihazı tahribatsız, pratik-hızlı ve tekrarlı analizlere olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada adli amaçlı, ATR-FTIR spektrometresi kullanılarak , (7) markadan (260) adet göz farından elde edilen spektrumlar, Temel Bileşen Analizi (PCA) 'ne tabi tutularak incelenmiştir. Ayrıca numunelerin serilere, paletlere, renklere, markalara ve yapılarına göre sınıflandırılarak da analizlerine yer verilmiştir. Olay yerinden elde edilecek kozmetik örneği ile karşılaştırma numunelerinin arasındaki ilişkiye bakılarak tespit edilebilirlikleri incelenmiş ve (260) adet göz farının PCA sonuçlarına göre numunelerin ayırt ediciliği %79 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen verilerin ileride yapılabilecek adli amaçlı çalışmalara yol gösterici nitelikte olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic science is the entirety of technical studies conducted to examine physical evidence obtained during judicial and administrative investigations, aiming for the realization of justice and the identification of crimes and perpetrators. Based on Edmond Locard's principle,“Every contact leaves a trace,”various main disciplines, such as medicine, physics, chemistry, biology, anthropology, and psychology, as well as their subfields, are utilized in the process of transforming findings into evidence. Among trace evidence types encountered during crime scene investigations, cosmetic evidence frequently emerges, particularly in cases involving violence against women, due to its widespread usage. Spectroscopic methods are among the most commonly used techniques for the examination of cosmetic evidence. One of these methods, the Attenuated Total Reflectance (ATR) technique combined with a Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectrometer, offers non-destructive, practical, rapid, and repeatable analyses.In this study, spectra obtained from 260 eyeshadow samples belonging to seven different brands were analyzed for forensic purposes using an ATR-FTIR spectrometer and subjected to Principal Component Analysis (PCA). Additionally, the samples were classified according to their series, palettes, colors, brands, and compositions for further examination. The correlation between cosmetic samples obtained from crime scenes and comparative samples was investigated, and based on PCA results, the distinguishability of the 260 eyeshadow samples was calculated to be 79%. It is believed that the findings obtained in this study can serve as a guide for future forensic research.