Rusya Federasyonu'nda ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yerel yönetimler
Local governments in the Russian Federation and the Republic of Turkey
- Tez No: 934519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yerel yönetimleri konu almaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Rusya'da yerel yönetimin geçmişten günümüze kadar tarihsel gelişimini, organlarını, ikinci bölüm ise Türkiye Cumhuriyetindeki yerel yönetim yapısını ele almaktadır. Üçüncü bölüm Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti'nde yerel yönetim sistemlerini derinlemesine inceleyerek, bu iki ülkenin yerel yönetimlerinin benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki ülkenin yerel yönetimleri, vatandaşların günlük yaşamlarını etkileyen bir dizi hizmeti sunma, yerel düzeyde kararlar alma ve toplumsal kalkınmayı teşvik etme görevini üstlenmektedir. Bu çalışmada, bu görevleri yerine getirme şekillerini ve etkilerini anlamaya odaklanılmıştır. Her iki ülkenin yerel yönetimlerinin yapıları, hangi yetkilere ve sorumluluklara sahip olduğu, yerel yönetimlerinin mali kaynakları ve bütçeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı analiz, Rusya ve Türkiye'deki yerel yönetim sistemlerini daha iyi anlama ve bu sistemlerin topluma etkisini değerlendirme amacını taşımaktadır. Araştırma sonucunda, her iki ülkenin yerel yönetimlerinin başarıları ve zorluklarını açıklanarak daha iyi yerel yönetim politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayacak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on local governments in the Russian Federation and the Republic of Türkiye. The study consists of three parts. The first part deals with the historical development and organs of local government in Russia from past to present, and the second part deals with the local government structure in the Republic of Türkiye. The third chapter examines the local government systems in the Russian Federation and the Republic of Türkiye in depth and comparatively examines the similarities and differences of the local governments of these two countries. Local governments of both countries undertake the task of providing a range of services that affect the daily lives of citizens, making decisions at the local level and promoting social development. This study focused on understanding the ways they perform these tasks and their effects. The structures of the local governments of both countries, what powers and responsibilities they have, and the financial resources and budgets of the local governments were examined comparatively. This comparative analysis aims to better understand local government systems in Russia and Türkiye and evaluate the impact of these systems on society. As a result of the research, results were obtained that will contribute to the development of better local government policies by explaining the successes and difficulties of the local governments of both countries.