Isıl işlemin ağaç malzemenin işlenmesinde yüzey kalitesi üzerine etkisi
The effect of heat treatment on surface quality in wood machining
- Tez No: 934525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT DÜNDAR SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Isıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış ahşap malzemelerin CNC makinesinde kullanılan farklı işleme parametrelerinin yüzey kalitesine etkilerini inceleyerek optimum işleme değerlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda Sibirya çamından (Pinus sibirica) TS 2470 standardına uygun olarak ısıl işlem uygulanmış ve uygulanmamış numunelerden hazırlanan örnekler HSS malzemeden üretilmiş 5 mm çapındaki kesiciler ile CNC makinesi kullanılarak işlenmiştir. İşleme 4 mm derinliğinde, iki farklı kesici (karbür negatif freze bıçağı ve karbür pozitif-negatif freze bıçağı) kullanılarak, 8000, 12000, 16000 dev/dak devir sayılarında, 1000, 1500, 2000 mm/dak ilerleme hızlarında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen yüzeylerde ISO 4287'ye göre yüzey pürüzlülüğü (Ra ve Rz) ölçümleri yapılmıştır. Veriler genel olarak değerlendirildiğinde en düşük Ra değeri ısıl işlem görmemiş, %50 yanal adımda, 12000 dev/dak devir sayısında, 1000 mm/dak ilerleme hızında 1 numaralı kesici ile yapılan işlemlerde ısıl işlem görmemiş malzemelerde elde edilmiştir. En yüksek Ra değeri ise ısıl işlem görmüş, %100 yanal adımda, 16000 dev/dak'da, 2000 mm/dak ilerleme hızında 2 numaralı kesici ile yapılan işlemlerde meydana gelmiştir. Yüzey prüzlülüğüne etki eden en önemli parametrenin ilerleme hızı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the optimum machining values by examining the effects of different machining parameters used in CNC machine of heat-treated wood and heat-untreated solid wood materials on the surface quality. For this purpose, samples prepared from heat-treated and non heat-treated Siberian pine (Pinus sibirica) in accordance with TS 2470 standard were produced using CNC machine with 5 mm diameter cutters made of HSS material. Machining was carried out at 4 mm depth, using two different cutters (carbide negative milling cutter and carbide positive-negative milling cutter), at 8000, 12000, 16000 rpm rotation speeds, 1000, 1500, 2000 mm/min feed rates. Surface roughness (Ra and Rz) measurements were made on the obtained surfaces according to ISO 4287. When the data is evaluated in general, the lowest Ra value obtained in the operations made with the cutter 1 in untreated materials, with 50% lateral step, 12000 rpm, 1000 mm/min feed rate. The highest Ra value occurred in the operations performed with the cutter 2, which was heat-treated, with 100% lateral step, at 16000 rpm, at a 2000 mm/min feed rate. It has been observed that the feed speed is the most critical parameter affecting the surface roughness.