Toplu taşıma türlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması: kayseri örneği
Evaluation and comparison of public transportation types: kayseri case
- Tez No: 934537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNEŞ SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ulaşım dünya tarihi boyunca insanlar için ekonomik, siyasi, sosyal ve askeri açıdan önemli bir kavram olmuştur. Sanayi devriminin gerçekleşmesi ve insanların teknolojik anlamda gelişmeyi sürdürmesi kent merkezlerinin nüfuslarının artmasına sebep olmuştur. Yapılan tez çalışması kapsamında Kayseri'de şehir içi toplu taşımada kullanılan otobüs ve tramvaylara ilişkin yolcuların hizmet kalitesi algılarını karşılaştırarak değerlendirme amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2024 yılının Mart ayında, otobüs ve tramvay kullanan toplam 531 yolcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yolculara, International Bus Benchmarking Group (IBBG) tarafından otobüs ve tramvay hizmetlerinin kalite düzeyini ölçmek için geliştirilmiş 20 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket çalışması sonucunda edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilip, yorumlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, otobüs ve tramvay kullanıcılarının hizmet kalitelerinin karşılaştırılması için bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda; Kayseri'deki otobüs hizmetleri ile alakalı genel olarak memnuniyetin ortalama seviyelerde olduğu anlaşılmaktadır. Genel olarak, otobüs hizmetleri hakkında katılımcılar olumlu görüşler bildirmiş olsa da özellikle çalışanlar ve çevre üzerindeki etkiler konusunda iyileştirme gerekliliği öne çıkmaktadır. Tramvay hizmetleri ile alakalı olarak ise katılımcıların yüksek düzeyde memnuniyet bildirdikleri gözlemlenmiştir. Genel memnuniyetin yüksek olması, hizmet kalitesinin olumlu algılandığını göstermektir. Sonuç olarak yapılan anketlere göre genel olarak memnuniyetin otobüs için ortalama ve tramvay için yüksek düzeyde olduğu görülmekle birlikte kararsız kalan veya olumsuz görüş bildiren katılımcılar için belirli alanlarda otobüs ve tramvaylarda yolcu memnuniyetini artırmaya yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Transportation has always been an important concept for people throughout world history in economic, political, social and military terms. The realization of the industrial revolution and the continued technological development of people caused the population of urban centers to increase. This study was carried out to compare and evaluate the service quality perceptions of passengers regarding buses and trams used in urban public transportation in Kayseri province. The research was conducted on a total of 531 passengers using buses and trams in March 2024. Passengers were administered a 20-question survey developed by the International Bus Benchmarking Group (IBBG) to measure the quality level of bus and tram services. A 20-question survey developed by the The data obtained were analyzed and interpreted using the SPSS 22.0 statistical program. In the evaluation of the data, descriptive statistics such as percentage, frequency, mean, standard deviation and independent groups t-test methods were used to compare the service quality of bus and tram users. As a result of the study; It is understood that general satisfaction with bus services in Kayseri is at a moderate level. Although participants expressed a generally positive view of bus services, there is a need for improvement, particularly in terms of their impact on workers and the environment. Regarding tram services, it was observed that participants reported a generally high level of satisfaction. The high level of general satisfaction indicates that service quality is perceived positively to a large extent. As a result, although the surveys show that satisfaction is generally at a moderate level in buses and high in trams, it is clear that studies should be carried out to increase passenger satisfaction in buses and trams in certain regions for participants who are undecided or have a negative opinion.