Determination of coarse aggregate morphological indices and shape properties by 3D photogrammetry method
Kaba agrega morfolojik endekslerinin ve şekil özelliklerinin 3B fotogrametri yöntemiyle belirlenmesi
- Tez No: 934536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE IŞIK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Agregaların morfolojik özellikleri, kaplamaların performansında önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bu özellikleri doğrudan veya dolaylı olarak ölçen çeşitli deneysel yöntemler ve görüntü işleme tabanlı yaklaşımlar vardır. Görüntü işleme tabanlı yaklaşımlar büyük ölçüde iki boyutlu (2B) veya üç boyutlu (3B) olarak sınıflandırılır. Birçok çalışmada, 3B yöntemlerin morfolojik ve şekil özelliklerini 2D alternatiflerden daha doğru bir şekilde yakaladığı bildirilmiştir. Bununla birlikte, 3B yaklaşımlardaki ekipman ihtiyacı pahalıdır ve işlem süreleri oldukça uzundur. Bu nedenle, bu çalışma 3B görüntüleme ekipmanı ihtiyacının üstesinden gelmek için pratik ve ucuz bir 3B fotogrametri tabanlı yöntem geliştirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma, morfolojik indeksleri (köşelilik ve form indeksleri) ve ayrıca şekil özelliklerini (hacim, yüzey alanı ve çaplar) ölçmek için bir test düzeneği ve analiz metodolojisi içeren ayrıntılı bir kılavuz sunmaktadır. 1/2“ ve 3/8”elek üstünde kalan bazalt, dolomit, kireçtaşı, perlit ve nehir çakıl kaynaklarından elde edilen toplam 56 agrega, önerilen 3B ve geleneksel 2B yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, geliştirilen algoritmanın verimliliğini optimize etmek için üçgenleme ve açı artışlarına dayalı hassasiyet analizi de yapılmıştır. Sonuç olarak, yapılan analizler ile önerilen 3B yönteminin viii şekil özelliklerini ve morfolojik indeksleri doğru bir şekilde belirleyebildiğini ortaya çıkarılmıştır. Bu yöntem, inşaat sektörü tarafından bir kalite kontrol / güvence yöntemi olarak başarıyla kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
The morphological properties of the aggregates play a crucial role in the performance of the pavements. Therefore, there exist various empirical methods and image-based approaches that directly or indirectly measure these properties. Image-based approaches are majorly classified as two-dimensional (2D) or three dimensional (3D). It has been reported in many studies that the 3D methods capture the overall aggregate morphological and shape properties more accurately than any 2D alternatives. However, the equipment need in the 3D approaches are expensive and processing durations are extensively long. Therefore, this study aimed to develop a practical and inexpensive 3D photogrammetry based method to overcome the need for 3D imaging equipment. This study introduces a detailed guideline including a testing setup and analysis methodology to measure morphological indices (angularity and form indices) and also shape features (volume, surface area, and diameters). Overall 56 aggregates from basalt, dolomite, limestone, perlite, and river gravel sources that retained on 1/2“ and 3/8”sieve sizes were analyzed utilizing the proposed 3D and traditional 2D methods. Moreover, sensitivity analysis based on triangulation and angle increments were performed to optimize the time and efficiency of the developed algorithm. vi Consequently, the analysis revealed that the proposed 3D method is capable to accurately determine the shape features and morphological indices. This method can be successfully utilized as a quality control/assurance method by the construction industry.