Elektrikli çekicilere olan talebin stratejik bakış açısıyla değerlendirilmesi: Türkiye'de faaliyet gösteren lojistik işletmeler üzerine bir Delphi çalışması
Evaluation of the demand for electric trucks from a strategic perspective: A Delphi study on logistics enterprises operating in Türkiye
- Tez No: 934538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZER ÇAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Lojistik denince akla gelen ilk ifadelerden biri taşıma, taşıma denince taşıma türü ve karayolu taşımacılığı akla gelmektedir. Karayolu operasyonu için ise en önemli unsur taşıma aracı yani çekicilerdir. Geleneksel çekiciler gelişen teknoloji ile birlikte yerini elektrikli çekicilere bırakmaya başlamakta, elektrikli çekicilere olan talep ve kullanımı günden güne artmaktadır. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde ulaştırma modları ve kullanılan araçların, ikinci bölümünde ise elektrikli araçlara olan talebi etkileyen faktörlerin tanımı yapılmıştır. Literatür taramasına dayanarak elektrikli çekicilere olan talebi etkilediği düşünülen faktörler üzerinden üreticilere yönelik olarak içerik analizi ve lojistik işletmelere yönelik olarak ise Delphi çalışması yapılmıştır. Delphi çalışmasının birinci turunda belirlenen 14 adet önergeden 12 önergede uzlaşı sağlanmış, ikinci turunda ise uzlaşı sağlanamayan 2 önerge için hazırlanan toplam 5 önergeden 3 önergede uzlaşı sağlanmıştır. Elektrikli çekiciler geleceğin teknolojisi olarak kabul edilebilir. Verimlilik ve rekabet açısından lojistik işletmelerin yakın gelecekte tercih edecekleri çekici türleri arasında yer alması büyük bir olasılık olarak görülmektedir. Lojistik işletmeler filolarını elektrikli çekicilere dönüştürme sürecinde farklı stratejiler ve usuller uygulayacağı ön görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki faaliyet gösteren lojistik işletmelerin elektrikli çekicilere olan taleplerini etkileyen faktörlere odaklanılmış ve stratejik bir bakış açısı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the first terms that comes to mind when logistics is mentioned is transportation, and when transportation is mentioned, the type of transportation and road transportation come to mind. The most important element for road operations is the transport vehicle, namely the truck units. Traditional trucks are gradually being replaced by electric trucks due to advancing technology, and the demand for and usage of electric trucks are increasing day by day. In the first part of this thesis, the transport modes and the vehicles used are discussed, while the second part focuses on the factors affecting the demand for electric vehicles. Based on the literature review, a content analysis was conducted for manufacturers regarding the factors influencing the demand for electric trucks, and a Delphi study was carried out for logistics companies. Of the 14 propositions identified in the first round of the Delphi study, consensus was reached on 12 propositions, and in the second round, consensus was achieved on 3 of the 5 new propositions for the 2 items on which consensus was not reached in the first round. Electric trucks can be considered the technology of the future. It is highly likely that, in terms of efficiency and competition, electric trucks will become one of the preferred types of trucks for logistics companies in the near future. It is anticipated that logistics companies will implement different strategies and methods in the process of transitioning their fleets to electric trucks. This study focuses on the factors influencing the demand for electric trucks among logistics companies operating in Türkiye and aims to provide a strategic perspective.