Yabancıların sınır dışı edilmeleri ve gönüllü geri dönüş sistemi
Deportation of foreigners and the voluntary return system
  1. Tez No: 934554
  2. Yazar: VAHİT MERT KÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İKBAL SİBEL SAFİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Bir devletin vatandaş olmayan bir yabancı hakkında aldığı ve genel olarak ilgili ülkeyi terk etmesi yönünden mevcut bir iradeyi yansıtan egemenlik yetkisine dayalı bir karar olarak sınır dışı mülteci hukuku ile uluslararası insan haklarının gelişimi ile paralel olarak birtakım ilkeler ile beraber uygulanmaktadır. Bunlardan bir tanesi olarak geri göndermeme sınır dışı kararlarının alınması ve icrasında son derece hayati bir öneme sahiptir. Ancak geri göndermeme ilkesi haricinde devletlerin sahip olduğu uluslararası insan hakları sözleşmelerinden kaynaklanan yükümlülüklerin de bu bakımdan yol gösterici ve hatta kimi durumlarda bağlayıcı olduğu kabul edilmektedir. Çalışmamız bu doğrultuda sınır dışı kavramı ve bu kavram ile bağlantılı gönüllü geri dönüş ile alternatif yöntem uygulamalarının kapsamlı bir biçimde inceleyerek Birlik hukuku ve Türk hukuku açısından farklılıklarını ele almaktadır. Nitekim sınır dışı kararının icrasında yaşanılan zorluklar ve potansiyel insan hakkı ihlallerine yönelik duyulan kaygı özellikle mülteci hukuku açısından potansiyel bir çözüm yöntemi olarak kabul edilen ve daha yumuşak tabir edebileceğimiz gönüllü geri dönüş uygulamalarının göz önüne alınması sonucunu doğurmuştur. Ancak gönüllü geri dönüşler haricinde uygulamada bir diğer ortaya çıkan durum alternatif yöntemler olarak yer almaktadır. Bu yöntemlerin sınır dışından temel farkı bir ülkedeki mevcut yabancılar yerine bir ülkeye girmeye çalışan yabancıların haklarını etkiliyor olmasıdır. Ancak günümüzde bu yöntemlerin sınır dışı uygulamalarıyla yakından olan bağlantısı, güncel akademik literatür içerisinde giderek artan önemi ve yine sınır dışı uygulamalarıyla aynı ilkelerden hareket ediyor olması bu yöntemlerin de ayrıca çalışmamızın sınırları içerisinde tıpkı gönüllü geri dönülerde olduğu üzere ele alınmasını gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
A deportation decision, based on the sovereignty authority of a state is made regarding a foreigner and generally reflects the state's existing intent for the individual to leave the country. With the development of refugee law and international human rights a deportation order is implemented alongside several principles. One of these principles, non-refoulement is of vital importance in the issuance and execution of deportation decisions. However beyond the principle of non-refoulement it is also accepted that states' obligations arising from international human rights treaties serve as guiding factors and in some cases are even binding. Our study examines the concept of deportation and the related practices of voluntary return and alternative methods in a comprehensive manner while discussing the differences between Union and Turkish law. Concerns over difficulties in implementing deportation decisions and potential human rights violations, particularly in refugee law have led to the consideration of voluntary return programs as a softer and more acceptable solution. However, apart from voluntary returns, alternative methods have also emerged in practice. The key distinction between these methods and deportation is that they primarily affect the rights of foreigners attempting to enter a country rather than those already residing there. Nevertheless, the close connection between these methods and deportation practices as their increasing significance in contemporary academic literature and their reliance on the same principles as deportation have necessitated their inclusion just like voluntary return practices within the scope of our study.