Bâkî ve Taşlıcalı Yahyâ divanlarında mitolojik şahıslar ve unsurlar
Mhythological persons and elements Bâkî and Taşlıcalı Yahyâ divisions
- Tez No: 934555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Divan edebiyatı; çeşitli mazmun, imaj, sembollerin kullanıldığı, zengin kaynaklardan beslenen bir edebiyattır. Divan şiirinde kullanılan bir diğer kaynak mitolojidir. Peygamberlerle ilgili rivayetler, tarihî şahsiyetler, dinî-tasavvufî şahıslar ve mitolojik unsurlar divan şiirinde çeşitli mazmun ve sanatlarla kullanılmıştır. Bu çalışmada; Bâkî ve Taşlıcalı Yahyâ Bey divanlarında yer alan mitolojik şahısların ve unsurların açıklamaları yapılarak bahsi geçen şairlerin şiirlerinde hangi mitolojik şahıslara ve unsurlara yer verdikleri, bu şahısları ve unsurları şiirlerine nasıl yansıttıklarına yönelik inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Divan litareture is a poem thst uses various themes, images and symbols and is fed by rich is litareture. Another element used in Divan poetry is mythology. Narrations about the Porphet, historical figures, religious mysticalfigures andmythological with variousthemes and arts in divan poetry. In this study; explanationsfigures and elements in the divans of Bâkî and Taşlıcalı Yahyâ Bey were made, and an examination was made of which mythological persons and elements, an examination was made of how htey reflected these individuals and elements in their poems.