Kuma oturan yüzeysel temellerde deprem kaynaklı taşıma gücü kayıplarının değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake induced bearing capacity losses in shallow foundation on sand
- Tez No: 934569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER UZUNDURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geçmişten bugüne meydana gelen depremler taşıyıcı sistemler üzerinde ciddi hasarlara sebep olmaktadır. Dünyanın en önemli deprem kuşaklarından birinde yer alan Türkiye'de, bu depremlerin günümüzde de devam edeceği muhtemeldir. Depremin meydana getirdiği hasarlar neticesinde can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu nedenle depremden sonra taşıyıcı sistemde oluşan her türlü hasar ciddi önem arz etmektedir. Yapılarda hasara sebep olan depremler, aynı zamanda taşıma gücü kayıplarına da sebep olmaktadır. Taşıyıcı sistemlerin tasarımları yapılmadan önce zeminde taşıma gücü kayıplarına sebep olabilecek parametrelerin bilinmesi gerekmektedir. Depremin sebep olduğu taşıma gücü kayıplarının önceden bilinmesi hayati önem taşımaktadır. Yapıdan gelen yükleri ve kendi ağırlığını zemine aktarmak temellerin görevidir. Toprak yüzeyine yakın ve sağlam zeminlerde yüzeysel temeller uygulanmaktadır. Yüzeysel temellerin tasarımı yapılırken yüklerin güvenli bir şekilde zemine aktarılması amaçlanmaktadır. Geoteknik mühendisliği çalışmalarında, yapıların inşasının yapılacağı zeminin özelliklerinin bilinmesi önem arz etmektedir. Bu sebeple yüzeysel temellerin tasarımı yapılırken, zemin özellikleri, depremin sebep olacağı etkiler, yapı yükü ve taşıma gücü kayıpları dikkate alınmalıdır. Yapılarda meydana gelen hasarlar ve oturmalara genellikle sıvılaşmanın sebep olduğu düşünülmektedir. Fakat sıvılaşmanın olmadığı zeminlerde depremin etkisiyle meydana gelen taşıma gücü kayıpları, yapılarda hasarlara ve göçmelere sebep olabilmektedir. Bu nedenle deprem kaynaklı taşıma gücü kayıpları ile ilgili çalışmalara önem verilmesi gerekmektedir. Yapılan bu tez çalışmasında depremin etkisiyle kuma oturan yüzeysel temellerde meydana gelen taşıma gücü kayıplarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında Aydın ili Kuşadası ilçesinin belli bölgelerinden alınan zemin etüt raporlarındaki veriler ile analiz yapılmıştır. Psödo statik analiz metodu kullanılarak, bu veriler ile öncelikle statik taşıma gücü sonuçları elde edilmiştir. Daha sonra her veri için 5 farklı metot kullanılarak, deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen statik taşıma gücü sonuçları değerlendirilmiştir. Daha sonra çalışmada kullanılan metotlardan elde edilen deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçlarının, statik taşıma gücü sonuçları ile arasındaki ilişkiler sırasıyla yorumlanmıştır. Son olarak 5 farklı metottan elde edilen deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçları ve statik taşıma gücü sonuçları için genel bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçlarının statik taşıma gücü sonuçlarından küçük olduğu görülmüştür. Deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçları ile statik taşıma gücü sonuçları arasında, minimum %41 ve maksimum %89 oranında düşüş yaşanmıştır. Deprem kaynaklı taşıma gücü sonuçlarının daha az çıkmasına sebep olan parametrelerin, yatay (kh) ve düşey (kv) sismik ivme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Earthquakes that have occurred from past to present cause serious damage to load-bearing systems. It is likely that these earthquakes will continue today in Turkey, which is located in one of the most important earthquake zones in the world. As a result of the damage caused by the earthquake, there is loss of life and property. For this reason, any damage that occurs in the load-bearing system after an earthquake is of serious importance. Earthquakes that cause damage to structures also cause losses in bearing capacity. Before designing the load-bearing systems, it is necessary to know the parameters that may cause bearing capacity losses in the ground. It is vital to know the bearing capacity losses caused by the earthquake in advance. It is the duty of the foundations to transfer the loads from the structure and its own weight to the ground. Shallow foundations are applied on solid ground close to the soil surface. When designing shallow foundations, it is aimed to transfer the loads to the ground safely. In geotechnical engineering studies, it is important to know the properties of the ground on which the structures will be built. For this reason, when designing shallow foundations, ground properties, effects caused by earthquakes, building load and bearing capacity losses should be taken into consideration. Damages and settlements in buildings are generally thought to be caused by liquefaction. However, in soils where there is no liquefaction, loss of bearing capacity due to the effect of an earthquake can cause damage and collapse in structures. For this reason, importance should be given to studies on earthquake-induced bearing capacity losses. In this thesis study, it is aimed to evaluate the bearing capacity losses occurring in superficial foundations settled on sand due to the effect of the earthquake. In this thesis study, analysis was made with the data in the ground survey reports taken from certain regions of Kuşadası district of Aydın province. Using the pseudo-static analysis method, firstly static bearing capacity results were obtained with these data. Then, earthquake-induced bearing capacity results were obtained by using 5 different methods for each data. The obtained static bearing capacity results were evaluated. Then, the relationships between the earthquake-induced bearing capacity results obtained from the methods used in the study and the static bearing capacity results were interpreted respectively. Finally, a general evaluation was made for the earthquake-induced bearing capacity results and static bearing capacity results obtained from 5 different methods. As a result of the evaluations, it was seen that the earthquake-induced bearing capacity results were smaller than the static bearing capacity results. There was a decrease of minimum 41% and maximum 89% between the earthquake-induced bearing capacity results and the static bearing capacity results. It has been observed that the parameters that cause earthquake-induced bearing capacity results to be lower are horizontal (kh) and vertical (kv) seismic acceleration.