Feijoa sellowiana bitkisinin yaprak, meyve ve kabuk ekstraktlarının karakterizasyonu ve antibakteriyel özelliklerinin incelenmesi
Characterization of leaf, fruit and peel extracts of Feijoa sellowiana plant and investigation of their antibacterial properties
  1. Tez No: 934570
  2. Yazar: ELVIN SHALIYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARABOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında Azerbaycan yöresinde yaygın olarak yetiştirilen Feijoa sellowiana bitkisinin yaprakları, meyvesi ve kabuğundan elde edilen ekstraktların mikrobiyolojik ve analitik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Feijoa sellowiana bitkisinin yaprakları, meyvesi ve kabuğunu küçük parçacıklara ayrılmış ve hekzan ve etanol kullanılarak eksraktlarıı elde edilmiştir. Gerçekleştirilen ekstraksiyon 55 °C'de, farklı katı sıvı oranında, 15 saat sürede gerçekleştrilmiştir. Bitkinin yaprak, meyve ve kabuğundan alınan ekstraktlardan gaz kromotografisinde (GC) yağ asidi kompozisyonu, gaz kromotografisi kütle spektrometresinde (GC- MS) ise Scan analizi ile bileşim analizi yapılmıştır. Mikrobiyal aktivitesinin değerlendirilmesinde Difüzyon agar yöntemi kullanılarak ekstrakların mikriyobiyel aktiviteleri belirlenmiştir. Difüzyon agar yönteminde S. Aerous, B. Cereus, E. Coli ve Salmonella bakterileri kullanılmıştır. Feijoa yaprağında palmitoleik asit, oleik asit, linoleik asit ve α-linolenik asit, feijoa, meyvesinde eikosadienoik asit, dokosadienoik asit ve lignoserik asit, feijoa kabuklarında ise bütirik asit majör yağ asitlerini oluşturmaktadır. Feijoa bitkisi yaprak, meyve ve kabuklarından elde edilen etanol ekstrakları, 20 μL, 40 μL ve 60 μL olarak plaka sayım agarına enjekte edilmiş ve 4 farklı mikroorganizma ile inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonucu elde edilen zon büyüklükleri ölçülmüş ve mikrobiyolojik sayımı yapılmıştır. İlave edilen ekstrakt miktarı arttıkça Salmonella haricinde diğer bakterilerde oluşan mikrobiyel zon büyüklüğünde ve koloni sayılarında artış gözlenmiştir. Elde edilen verilerde Feijoa bitkisinin meyve, yaprak ve kabuk eksratlarının S. Aerous, B. Cereus, E. Coli bakterilerine karşı antimikrobiyal özellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis study, it was aimed to investigate the microbiological and analytical properties of the extracts obtained from the leaves, fruit and bark of Feijoa sellowiana plant, which is widely grown in Azerbaijan region. In the study, the leaves, fruit and bark of Feijoa sellowiana plant were separated into small particles and extracts were obtained using hexane and ethanol. The extraction was carried out at 55 °C, at different solid liquid ratios, for 15 hours. The extracts obtained from leaves, fruits and bark of the plant were analysed for fatty acid composition by gas chromatography (GC) and composition by Scan analysis by gas chromatography mass spectrometry (GC-MS). In the evaluation of microbial activity, the microbiobial activities of the extracts were determined by using diffusion agar method. S. Aerous, B. Cereus, E. Coli and Salmonella bacteria were used in diffusion agar method. The major fatty acids are palmitoleic acid, oleic acid, linoleic acid and α-linolenic acid in feijoa leaves, eicosadienoic acid, docosadienoic acid and lignoceric acid in feijoa fruits and butyric acid in feijoa peels. Ethanol extracts obtained from feijoa leaves, fruits and peels were injected 20 μL, 40 μL and 60 μL on plate counting agar and incubated with 4 different microorganisms. The zone sizes obtained as a result of incubation were measured and microbiological counts were made. As the amount of extract added increased, an increase was observed in the microbial zone size and colony numbers formed in bacteria other than Salmonella. In the data obtained, it was determined that the fruit, leaf and bark extracts of Feijoa plant showed antimicrobial properties against S. Aerous, B. Cereus, E. Coli bacteria.