Demiryollarında yol geometrisi incelenmesi: Afyonkarahisar- Burdur demiryolu hattı örneği
Analysis of road geometry in railways: Afyonkarahisar- Burdur railway line example
- Tez No: 934575
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL FİGEN KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dijitalleşme ve teknolojinin gelişimiyle birlikte demiryolu bakımında yeni teknikler kullanılarak gelişime ayak uydurulmaya çalışılmaktadır. Özellikle hizmet standartlarının sürekli iyileştirilmesi, bakım ve güvenlik şartlarının daha iyi konuma getirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; TCDD 7. Bölge Müdürlüğü uhdesinde bulunan Basmane-Afyon Şehir, Afyon Şehir-Karakuyu, Alsancak-Eğirdir ve Burdur-Gümüşgün olarak isimlendirilen birbirlerine bağlı hatlarda yer alan hat geometrisi ve ray ondülasyonu kusurlarına etki eden değişkenleri tespit ederek, bu değişkenler aracılığıyla hat geometrisi ve ray ondülasyonu kusurlarını öngörebilecek bir model ortaya koymaktır. Elde edilen veriler MS Excel ve SPSS 25.0 programlarında analiz edilmiştir. İncelenen verilere çoklu doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ray ondülasyonu kusurlarının analizi sonucunda oluşturulan modelin anlamlı olduğu görülmüştür. Hat geometrisi kusurları miktarının çok küçük olması ve hatta sürekli yapılan bakım çalışmaları nedeniyle kusur gelişimi gözlenememiş ve buna bağlı olarak tutarlı bir tahmin modeli oluşturulamamıştır. Bu araştırma ray ondülasyonu ile ilgili bir model ortaya koyması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of digitalization and technology, new techniques are being used in railway maintenance to keep up with the development. In particular, it is important to continuously improve service standards and improve maintenance and safety conditions. The aim of this study is to determine the variables affecting the track geometry and rail corrugation defects in the interconnected lines called Basmane-Afyon Şehir, Afyon Şehir-Karakuyu, Alsancak-Eğirdir and Burdur-Gümüşgün under the responsibility of TCDD 7th Regional Directorate and to present a model that can predict track geometry and rail corrugation defects through these variables. The obtained data was analyzed in MS Excel and SPSS 25.0 programs. Multiple linear regression analysis was applied to the examined data. As a result of the analysis of rail corrugation defects within the scope of the research, it was seen that the model created was meaningful. Due to the very small amount of track geometry defects and continuous maintenance work, defect development could not be observed and a consistent prediction model could not be created accordingly. This research is important in terms of presenting a model regarding rail corrugation.