Low cost photovoltaic monitoring system based on lorawan network
Lorawan ağına dayalı düşük maliyetli fotovoltaik izleme sistemi
  1. Tez No: 934576
  2. Yazar: BILAL HASHIM HAMEED AL-DARRAJI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yenilenebilir enerji, özellikle güneş enerjisi, küreselleşme nedeniyle hem ev hem de endüstriyel sektörlerde giderek daha popüler hale geliyor. Bu tez, LoRaWAN ağını kullanarak düşük maliyetli bir fotovoltaik (PV) izleme sisteminin tasarımını ve uygulamasını araştırıyor. Karmaşık sistemleri modellemek, değerlendirmek ve denemek için sanal bir ortam sunduğu için, bir PV sistemini izleme simülasyonu, sistem davranışını anlamak için önemlidir. Sistem, uzun menzilli, düşük güçlü iletişim için LoRaWAN teknolojisinin özelliklerini kullanarak PV sistemlerinde enerji ve çevresel parametreleri izlemek için düşük maliyetli bir çözüm sağlamayı amaçlamaktadır. Bu tez, PV sistem performansının gerçek zamanlı izlenmesi için Nesnelerin İnterneti teknolojisinin uygulanmasının kapsamlı bir analizini sunmaktadır. PV sistemlerinin genel verimliliğini artırmak için amaç, devam eden izleme, veri toplama ve analizi kolaylaştıran güvenilir ve ölçeklenebilir bir sistem sunmaktır. Sistem, güneş paneli çıkışı, pil durumu ve ortam değişkenleri gibi hayati verileri yakalamak için sensörler ekleyerek PV sistemlerinde maliyet etkinliği, ölçeklenebilirlik ve uzaktan izleme sorunlarını ele alıyor. Uzun menzilli ve düşük güç iletişimi sunan ve veri transferini destekleyen bir LoRaWAN ağı, şebeke dışı ve uzak fotovoltaik sistemler için mükemmeldir. LoRaWAN teknolojisi eklenerek sistemler daha verimli ve ölçeklenebilir hale gelir ve sürdürülebilir enerji çözümlerinin yaygın kullanımına kapı açılır. PV sistemleri artık uzak veya az gelişmiş bölgelerde yaşayanlar da dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesi için yeterince uygun fiyatlıdır. Saha testlerinin bulgularına göre sistem, PV sistem performansı hakkında gerçek zamanlı veriler sunarak önleyici bakımı ve iyi bilgilendirilmiş karar vermeyi kolaylaştırıyor.The data from the DC voltage sensor and PZEM-004T V3 module provide crucial insights into the dynamic behavior of the electrical system under observation. The system's need for electrical power is implied by the continuous increase in active power consumption (Pac), which went from 933 to 2107 Watts. In the MATLAB/Simulink system, the measurement results are concurrently entered into the PV model enabling theoretical simulation and graphically shown as a dashboard. On the same software platform, the assessment and defect detection functionalities for PV modules within real-world operating circumstances are carried out and presented. The capabilities of visual monitoring, assessment, and defect detection of the suggested system have been shown with adequate confidence and accuracy. The suggested system has several benefits over the well-developed ones, including the ability to combine all visualisation monitoring, assessment, and fault detection inside the MATLAB/Simulink environment and to decrease both wire and hardware configuration.
Özet (Çeviri)
Renewable energy, especially solar energy, is increasingly popular in both home and industrial sectors due to globalization. This thesis investigates the design and implementation of a low-cost photovoltaic (PV) monitoring system using the LoRaWAN network. Because it offers a virtual environment for modelling, evaluating, and experimenting with complex systems, the simulation of monitoring a PV system is essential for comprehending system behaviour. The system seeks to provide a low-cost solution for monitoring energy and environmental parameters in PV systems by using the features of LoRaWAN technology for long-range, low-power communication. This thesis offers a thorough analysis of the application of Internet of Things technology for the real-time monitoring of PV system performance. In order to improve the overall efficiency of PV systems, the goal is to offer a dependable and scalable system that facilitates ongoing monitoring, data collecting, and analysis. The system addresses the issues of cost-effectiveness, scalability, and remote monitoring in PV systems by including sensors to capture vital data, such as solar panel output, battery condition, and ambient variables. A LoRaWAN network, which offers long-range and low-power communication and supports data transfer, is perfect for off-grid and remote photovoltaic systems. By adding LoRaWAN technology, systems become more efficient and scalable, opening the door for widespread use of sustainable energy solutions. PV systems are now affordable enough for a broad spectrum of customers, including those who live in remote or underdeveloped areas. The system offers real-time data on PV system performance, facilitating preventive maintenance and well-informed decision-making, according to the findings of the field testing. The data from the DC voltage sensor and PZEM-004T V3 module provide crucial insights into the dynamic behavior of the electrical system under observation. The system's need for electrical power is implied by the continuous increase in active power consumption (Pac), which went from 933 to 2107 Watts. In the MATLAB/Simulink system, the measurement results are concurrently entered into the PV model enabling theoretical simulation and graphically shown as a dashboard. On the same software platform, the assessment and defect detection functionalities for PV modules within real-world operating circumstances are carried out and presented. The capabilities of visual monitoring, assessment, and defect detection of the suggested system have been shown with adequate confidence and accuracy. The suggested system has several benefits over the well-developed ones, including the ability to combine all visualisation monitoring, assessment, and fault detection inside the MATLAB/Simulink environment and to decrease both wire and hardware configuration.