Çift yumurta ikizlerinin birbirlerinin el yazılarını taklit edebilmelerinin araştırılması ve resmi bilirkişilerin çift yumurta ikizlerinin el yazılarını ayırt etme yeteneği
Investigation of fraternal twins' ability to imitate each other's handwriting and the ability of forensic experts to distinguish between their handwritings
  1. Tez No: 934590
  2. Yazar: TAHA AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık ve Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
El yazısı, kişilerin o anki ve genel anlamdaki duygu, düşünce ve alışkanlıklarımızın bir kalem hareketiyle kâğıda aktarılmış hali olup bu aktarımları yapan kişilerde karakteristik bir özellik gösterir. Bireylerin yazıları arasında benzerlik söz konusu olsa da tamamen aynı olamayacağı bilimsel olarak birçok projede araştırılmış ve ispatlanmıştır. Bu tezin amacı çift yumurta ikizlerinde birbirlerinin el yazılarını taklit edebilme durumlarının araştırılması ve resmi bilirkişilerin çift yumurta ikizlerinin el yazılarını ayırt etme yeteneğinin tespit edilmesidir. Literatürde geçen genetik benzerliklerin el yazılarının üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı ve el yazılarının birbiri ile olan benzerliklerinde hangi faktörlerin etkisinin olduğuyla alakalı araştırmalar bulunmaktadır fakat bu araştırmamda genetik faktörlere ilaveten eğitim görülen ortamın etkisi ve sosyal zaman geçirme sıklığı da araştırmaya ilave edilerek bu gibi faktörlerin çift yumurta ikizlerinin birbirlerinin yazı alışkanlıklarını ve karakteristiklerini taklit etmeye etkileri ve resmi bilirkişilerin çift yumurta ikizlerinin el yazılarını ayırt etme yeteneği araştırılacaktır. Bu araştırmalar doğrultusunda suçun aydınlatılması hususunda adalet mekanizmasının doğru işlenmesine ve şüpheli bir durum söz konusu olduğunda şüpheli kişilerin el yazıları incelenirken, çift yumurta ikizi varsa bu suçun aydınlatılmasında ikizinin el yazısının incelemeye dahil olup olmayacağı, bu el yazısının taklit edilip edilemeyeceğiyle alakalı bir verinin ortaya konulması ve bu araştırmanın suçun aydınlatılmasında pay sahibi olabilmesi hedeflenmiştir. Araştırmada küçük ve büyük harf içeren yaklaşık 250 kelime ve 1700 harften oluşan Platon'un yazdığı Sokrates'in Savunması adlı eserin 1.bölümünün Doğan Kitabevi'nin basım şartlarına göre çizgisiz A4 kağıdına Pensan Büro 1.0 mm Mavi tükenmez kalemle yazacaklardır. İkizlerden alınan yazı örneklerinden inceleme için uygun olanlar taranacak ve 30 çift yumurta ikizi yazılan toplamda 60 adet el yazısı değerlendirilmeye alınacaktır. İkizler önce kendileri metni yazacak sonrasında ikizinin yazı örneğine bakarak ikizinin yazısını taklit etmeye çalışarak aynı metni bir daha yazacaklardır. Elde edilen yazı örnekleri VSC 8000 cihazıyla harfler şekil, Kalem kaldırış noktaları, Başlangıç ve bitiş noktalarına bakılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Handwriting is a manifestation of the emotions, thoughts, and habits of individuals at a given moment, expressed through the movement of a pen on paper. The individuals who produce these writings exhibit characteristic features. While there may be similarities between people's handwriting, scientific research has shown that it cannot be completely identical. The aim of this thesis is to investigate the ability of dizygotic twins to imitate each other's handwriting and to determine the capability of official experts to distinguish between the handwriting of dizygotic twins. There are studies in the literature regarding whether genetic similarities affect handwriting and which factors contribute to the similarities in handwriting between individuals. However, in addition to genetic factors, this research will also examine the influence of the educational environment and the frequency of social interactions, investigating how these factors affect the imitation of writing habits and characteristics among dizygotic twins and the experts' ability to distinguish between their handwriting. In line with these studies, the research aims to contribute to the proper functioning of the justice system in elucidating crimes. It will focus on whether the handwriting of a dizygotic twin should be included in the analysis when examining the handwriting of a suspect and whether this handwriting can be imitated, providing valuable information in the investigation of crimes. In this research, approximately 250 words and 1700 characters from the first chapter of Plato's“Apology of Socrates”will be written on unlined A4 paper with a Pensan Büro 1.0mm blue ballpoint pen, according to the printing conditions of Doğan Kitabevi. Suitable handwriting samples taken from the twins will be scanned, and a total of 60 samples (30 pairs of dizygotic twins) will be evaluated. The twins will first write the text themselves and then attempt to imitate their twin's handwriting by looking at their writing sample, rewriting the same text. The obtained writing samples will be analyzed using the VSC 8000 device, focusing on letter shapes, pen lift points, starting points, and ending points.